MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako zrýchliť ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov na nových Samsungoch Galaxy S10 a S10+
zdroj: MOBIL.sk

Ako zrýchliť ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov na nových Samsungoch Galaxy S10 a S10+

Spoločnosť Samsung predstavila svoje vlajkové lode Galaxy S10e, S10 a S10+, pričom posledné dva spomínané modely sú vybavené ultrasonickou čítačkou odtlačkov prstov zabudovanou v displeji. A nebudeme si klamať, je pomalá. Ako to zmeniť?

Tento článok som sa rozhodol napísať, pretože s ultrazvukovou čítačkou Samsungu Galaxy S10 mám vlastné skúsenosti. Nemôžem jednoznačne tvrdiť, že by bola zlá, ale pri jej používaní je jednoducho cítiť, že ide o novú technológiu. Pustil som sa teda do pátrania po internete a narazil na niekoľko rád, ako sa tento neduh pokúsiť odstrániť.

Kde je vlastne problém? Je ich viac

Zrejme základným problémom je fakt, že kým klasické čítačky odtlačkov v domovskom tlačidle či na zadnej strane smartfónu už boli vyladenou technológiou niekoľkej generácie, tu ide o technológiu novú, takže jej rýchlosť je o poznanie nižšia. S tým však treba počítať. Nejde o vyslovene pomalú reakciu na odomknutie, ale je rozhodne pomalšia než ste boli zvyknutí.

Druhou relatívne nepríjemnou vecou je umiestnenie v displeji. Kým klasické čítačky mali svoje miesto, ktoré bolo vždy relatívne presne vymedzené (a hmatom rozlíšiteľné), tu je čítačka umiestnená v istom bode na rovnej ploche bez ohraničenia. Ak si teda svoj prst neumiestnite presne, čítačka prst nerozozná na prvý a niekedy ani na druhý pokus. Pri bežnom používaní to nejako prežijete, ale ak sa ponáhľate alebo potrebujete pracovať rýchlo, jednoducho vás nahnevá, že smartfón, ktorého cena sa začína na 900 eurách nespolupracuje briskne.

Treťou nepríjemnosťou ostáva fakt, že na displej si už nemôžete nalepiť akékoľvek ochranné sklo, ale je potrebné zainvestovať do riešenia, ktoré je testované priamo s touto technológiou, za čo si výrobcovia príslušenstva vedia vypýtať nejaké to euro navyše.

Dá sa to celé nejako riešiť? Dá!

Po tom, čo som si uvedomil všetky tieto veci a odmietol som sa zmieriť s tým, že to takto bude aj naďalej, som sa pustil do pátrania na internete. Hľadal som spôsoby, akými by sa to dalo riešiť. A pár som ich aj našiel. Niektorým používateľom pomohlo, ak si z displeja dali dole ochrannú fóliu nainštalovanú priamo Samsungom a ochranu displeja vyriešili flipovým alebo peňaženkovým púzdrom, ktoré preberá funkciu ochrany. Samsung síce už médiám v reakcii na nespokojnosť zákazníkov s čítačkou vydal vyhlásenie, že s aktualizáciami sa jej rýchlosť bude zvyšovať, ale to ešte chvíľu potrvá. Toto som zatiaľ neskúšal, ale vraj to pomôže.

Dvakrát skenuj, odomykaj iba raz

Ďalším riešením je nechať si naskenovať ten istý prst dvakrát. Môžem potvrdiť, že toto do značnej miery pomohlo, ale zároveň ste prišli o možnosť naskenovať si viac prstov. Samsung ich totiž umožňuje naskenovať iba 4 a po zdvojení odtlačkov, vám ostávajú iba dva prsty.Rozhodol som sa teda túto metódu zobrať trochu z iného konca. Pri skenovaní prsta som postupne naskenoval celý jeho článok, nie iba špičku, ako som to robieval kedysi. Tým pádom, aj keď sa mi podarí priložiť prst vyššie alebo nižšie, čítačka mi ho jednoducho zoberie a jej spoľahlivosť (a použiteľnosť) sa značne zvýšila.

Napokon som ju ešte skombinoval s rozpoznávaním tváre. Dajte si však pozor, aby ste mali vypnuté "Rýchlejšie rozpoznávanie", pretože táto funkcia odomkne váš mobil aj po priložení vašej fotky k telefónu.Rozpoznávanie tváre v kombinácii s upravenými skenmi odtlačkov prstov sa rýchlosť prihlasovania a odomknutia zrýchlila neskutočným spôsobom. Väčšinou sa ani nestihne prehrať animácia rozpoznania odtlačku a vy už ste v menu.

Priznám sa, že občas ani netuším, ktorá z biometrických funkcií odomkne môj telefón, ale pre mňa sú dôležité iba dve veci. Prvou z nich je fakt, že keď chytím smartfón Galaxy S10 do rúk a chcem s ním pracovať, tak je to oveľa rýchlejšie a nijak ma jeho rýchlosť odomykania neobmedzuje a druhou, že pokiaľ dám akejkoľvek osobe do rúk môj mobil, aby ho odomkla, nestane sa tak. Telefón skrátka spolupracuje iba so mnou.

Verím, že ak ste mali podobný problém, tak vám niektorá z mojich rád pomôže vyriešiť ho a vy si budete môcť svoj smartfón Galaxy S10 alebo S10+ vychutnávať bez otravného čakania na odomknutie.

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio