MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple v tichosti predstavil novú generáciu iPadov Air a Mini
zdroj:

Apple v tichosti predstavil novú generáciu iPadov Air a Mini

Spoločnosť Apple svoje novinky predstavuje väčšinou za veľkých ovácií a v žiare reflektorov. No niekedy sa stane, že novinky v portfóliu ohlási iba prostredníctvom tlačovej správy a tieto produkty sa jednoducho zjavia v jeho portfóliu. Podobným prípadom sú nové prírastky v kategórii tabletov.

Spoločnosť Apple vydala tlačovú správu o tom, že svojim fanúšikom prináša aktualizáciu dvoch svojich iPadov. Konkrétne sa jedná o iPad Mini a iPad Air. O tom, že Apple chce predstaviť novú generáciu iPadu Mini sa vedelo už dlhšiu dobu. iPad Air je však prekvapením. Malou nevýhodou oboch zariadení je, že spoločnosť sa im rozhodla ponechať názvy iPad Mini a iPad Air, bez číselného pomenovania novej generácie. Väčšina ľudí tak bude mať pri výbere zariadenia mierny chaos.

Apple iPad Mini (2019) - podpora Apple Pencil a čip A12 Bionic

iPad Mini štvrtej generácie dnes má už viac ako tri roky a tento čas je pri jeho používaní poznať. Niektoré aplikácie sa už nespúšťajú tak razantne ako v minulosti a vo všeobecnosti je práca s ním v roku 2019 na horšej úrovni, než na akú sme u jablčnej spoločnosti zvyknutí. Preto sa Apple rozhodol najmenšiemu iPadu dať do vienka komponenty a funkcie hodné dneška.

ipad mini apple pencil
Nový iPad Mini a tiež iPad Air konečne podporujú aj Apple Pencil prvej generácie. Podpora najnovšej Apple Pencil druhej generácie je naďalej vyhradená iba pre iPady Pro / Apple

Na pohľad si nový iPad Mini pomýlite s tým starým, pretože zmeny sa udiali najmä vo vnútri. Azda najvýraznejšou zmenou je prítomnosť najnovšieho čipu A12 Bionic, ktorý by mal byť až 3 krát rýchlejší než čip A8 v iPade Mini 4. Grafický výkon by mal byť výší až 9 krát. Rozlíšenie displeja ostalo nezmenené - 2048 x 1536 pixelov, no inak je displej vymenený tiež. Podporuje totiž zobrazenie farieb gamutu P3, technológiu True Tone, ktorá upravuje teplotu farieb na základe okolitého osvetlenia, a iPad Mini 2019 má aj podporu Apple Pencil prvej generácie. Nový displej by mal byť jasnejší až o 25 %.

ipad apple mini true tone ilustračné displej
Nový iPad Mini má až o 25 % jasnejší displej s podporou technológie True Tone. Pozeranie filmov na ňom by tak malo byť lepším zážitkom než tomu bolo doteraz / Apple

Fotoaparáty zostali nezmenené. Selfie kamerka má 7 megapixelov a hlavný zadný fotoaparát 8 megapixelov. Obidva fotoaparáty podporujú nahrávanie videa v rozlíšení 1080p pri 30 snímkoch za sekundu. Na palube nájdeme aj Bluetooth 5.0 či gigabitový LTE modem. iPad Mini (2019) bude dostupný v striebornej, šedej a zlatej farbe a základný pamäťový variant ponúkne 64 GB za 399 amerických dolárov. Vyššia verzia bude mať až 256 GB. K dispozícii bude klasická Wi-Fi verzia a náročnejší používatelia budú môcť siahnuť aj po verzii s podporou eSIM kariet.

iPad Air tretej generácie dostal 10,5-palcový displej

Nový iPad Air je ešte zaujímavejších zariadením. Oproti predchádzajúcej druhej generácii, ktorá bola veľmi obľúbená, ide o masívne vylepšenie. No dalo by sa povedať, že ide skôr o akýsi modernizovaný iPad Pro 10,5 s horším fotoaparátom a horšími reproduktormi, než o iPad Air. Cenovo tak spadá práve pod iPad Pro 10,5.

apple ipad air pencil keyboard
iPad Air podporuje aj príslušenstvo iPadu Pro 10,5 v podobe klávesnice či Apple Pencil / Apple

Podobne ako nový iPad Mini aj iPad Air dostal do vienka čip A12 Bionic, gigabitový LTE modem, podporu eSIM, podporu Apple Pencil 1. generácie a Bluetooth 5.0. Obrazovka je z už spomínaného iPadu Pro 10,5, no spoločnosť Apple oproti Pro modelu ubrala na kvalitách fotoaparátu. Podobne ako u iPadu Mini aj tu nájdeme iba 8-megapixelový snímač a "iba" podporu 1080p videa. Žiadne 4K sa teda nekoná. Aj panorámu môžete robiť len o veľkosti 43 megapixelov namiesto 63-megapixelových obrázkov na iPade Pro 10,5. Na novom iPade Air nenájdete ani optickú stabilizáciu, True Tone blesk, technológiu Focus Pixel a podobne.

O zvuk sa starajú 2 stereo reproduktory. Aj iPad Air sa bude predávať v troch farbách (striebornej, šedej a zlatej) s kapacitami 64 GB a 256 GB, pričom dostupné budú Wi-Fi modely spolu s modelmi podporujúcimi eSIM technológiu. Cena nového iPadu Air tretej generácie sa bude začínať na sume 499 amerických dolárov a bude priamo úmerne stúpať vzhľadom na výbavu, tak ako sme u Apple zvyknutí.

ipad apple pro air mini lineup ilustračné
Apple má oficiálne v predaji až 5 modelov iPadu / Apple

Apple tak bude oficiálne predávať 5 modelov iPadov. Kým rad Pro je určený profesionálom, iPad Mini, klasický iPad a iPad Air, sú určené menej náročným zákazníkom.

zdroj: apple.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio