MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook už odstránil 1,5 milióna videí teroristického útoku v Novom Zélande
zdroj:

Facebook už odstránil 1,5 milióna videí teroristického útoku v Novom Zélande

V piatok otriasla celý svet správa o teroristickom útoku na Novom Zélande. Mladý Austrálčan vošiel do mešity, v ktorej sa práve modlili veriaci moslimovia a spustil na nich paľbu z automatickej zbrane. O život prišlo 49 ľudí a útočník svoj čin dokonca naživo streamoval na Facebooku.

Video sa stihlo dostať k dostatočnému počtu ľudí, ktorí sa ho potom snažili šíriť ďalej. Facebook oznámil, že len v priebehu prvých 24 hodín od útoku odstránil 1,5 milióna týchto videí. 1,2 milióna z nich sa im podarilo zastaviť ešte v procese nahrávania a nikto ich vďaka tomu nemohol vidieť. Tieto čísla dokazujú, aké náročne je pre nich moderovať obsah a udržať sociálnu sieť čistú od nevhodných príspevkov.

Hovorkyňa Facebooku vyhlásila, že Facebook odstraňuje aj všetky upravené verzie videa, ktoré priamo nezobrazujú násilie. Okrem toho, že sa najväčšia sociálna sieť snaží znížiť dosah tohto videa, odstránila aj útočníkove účty na Facebooku a Instagrame. Údajne ju o to požiadali orgány. 

Facebook ale nie je jediný, kto má s videom problémy. Na ich odstraňovaní neustále pracuje aj YouTube a Twitter. Na Reddite medzitým vzniklo vlákno r/watchpeopledie, ktoré bolo okamžite zablokované.

zdroj: @ajplus | twitter.com

A prečo proti tomuto videu všetci tak bojujú? 

Nejde len o to, že zachytáva drastické násilie bez cenzúry. Hlavným cieľom teroristu z Austrálie bolo podľa všetkého práve to, aby získal pozornosť. Celý útok bol naplánovaný od začiatku tak, aby sa o ňom čo najviac hovorilo a aby si čo najviac ľudí pozrelo video z útoku. Terorista chcel svojim činom prezentovať svoje choré myšlienky a zároveň vyvolať v ľuďoch strach.

To znamená, že to najhoršie, čo môžeme spraviť, je šíriť strach prostredníctvom videa ďalej. A preto je dobré, že Facebook a ďalšie sociálne siete pracujú tak usilovne na jeho mazaní.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio