MOBIL.sk MOBIL.sk

Prvá beta verzia Androidu Q je tu! Toto je 5 najzaujímavejších noviniek
zdroj: Google

Prvá beta verzia Androidu Q je tu! Toto je 5 najzaujímavejších noviniek

Do oficiálneho vypustenia novej verzie Android Q ešte zostáva pomerne dosť času. Ako to ale býva zvykom, pred predstavením sa dočkáme viacerých testovacích beta verzií a teraz Google zverejnil Android Q Beta 1 pre smartfóny Pixel.

Tie najväčšie novinky si Google necháva na svoju jarnú I/O konferenciu, väčšina zmien v Beta 1 sa preto týka najmä vývojárov. Aj tak ale ide o zaujímavý pohľad na to, čo nás čaká a my sa dnes pozrieme na 5 najzaujímavejších noviniek. Ak by ste si chceli prečítať kompletný zoznam nových funkcií, nájdete ich v oficiálnom blogu Google.

Podpora skladacích mobilov

Android Pie prišiel minulý rok s podporou výrezov v hornej časti obrazovky. Trend roku 2019 sú ale skladacie mobily a Android Q ich bude lepšie podporovať. Spoločnosť zmenila spôsob, akým Android pracuje s rozdelenou obrazovkou pre zlepšenie použiteľnosti v skladacích zariadeniach. 

zdroj: googleblog.com

Bezpečnejšie zdieľanie polohy

Google nám chce umožniť lepšie kontrolovať svoje súkromie a obmedziť používanie polohy v aplikáciách. Pokiaľ máte v mobile appky, ktoré nevyžadujú neustále zaznamenávanie polohy, môžete nastaviť „povoliť len ak sa aplikácia používa.“ Okrem toho prídu pre vývojárov obmedzenia vo forme prístupu k informáciám ako IMEI číslo alebo sériové číslo mobilu.

Skratky pre rýchlejšie zdieľanie

Google zjednodušil aj posielanie obsahu iným užívateľom cez iné aplikácie. Skratky pre Zdieľanie umožnia rýchlo prepnúť inú aplikáciu a odoslať fotografiu či video.

zdroj: googleblog.com

Rýchlejšie zmeny v nastaveniach

Vývojári budú môcť do svojej aplikácie pridať možnosť úpravy niektorých nastavení bez nutnosti opúšťať ju. Doteraz, ak od vás napríklad appka vyžadovala zapnutie Wi-Fi, museli ste ju opustiť, otvoriť Nastavenia a tam ju zapnúť. S Android Q to však všetko zvládnete bez opustenia pôvodnej aplikácie.

zdroj: googleblog.com

Lepší portrétový mód v aplikáciách

Dnes už mnoho aplikácií umožňuje fotiť fotografie s rozmazaným pozadím. Často ale majú obmedzený prístup k dátam z fotoaparátu, a preto je práca hlavnej aplikácie na fotenie zvyčajne najlepšia. Google teraz umožňuje vývojárom jednoduchší prístup k informáciám o hĺbke, čo sa odzrkadlí na lepších portrétových fotografiách.

zdroj: googleblog.com

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio