MOBIL.sk MOBIL.sk

Fotografka tvrdí, že na cenami ovenčené fotografie vám stačí obyčajný smartfón
zdroj: foto: Dominika Koszowska / SONY

Fotografka tvrdí, že na cenami ovenčené fotografie vám stačí obyčajný smartfón

Dominika Koszowska je fotografka, ktorá pre tvorbu fotografií používa výlučne smartfón. Konkrétne používa mobily Sony Xperia XZ1 a XZ2 a v roku 2018 vyhrala ceny za najlepšiu mobilnú fotografiu.

Spoločnosť Sony vyspovedala Dominiku, aby prezradila niekoľko svojich fotografických trikov. Dominika vraj na fotenie rada používa manuálny mód, takže má plnú kontrolu nad výslednými fotografiami. V rozhovore sa o tom síce nezmieňuje, ale je jasné, že je pokročilým používateľom, fotografom a editorom.

foto: Dominika Koszowska / SONY

Pre fotografie, pri ktorých nie je dostatok svetla, fotí na statív, nastabuje si čo najdlhší čas uzávierky a zároveň najnižšiu možnú hodnotu ISO. Paradoxne tak nevyužíva mód s vysokým ISO číslom, ktorý senzory spoločnosti Sony obsahujú, ale pokiaľ chcete mať tie najlepšie fotografie, je potrebné hodnoty ISO držať čo najnižšie.

Ďalším tipom od Dominiky je fotografovanie počas tých najlepších úsekov dňa. Existujú pojmy ako "zlatá hodinka" pri východe a západe slnka, poprípade "modrá hodina" (tesne pred východom alebo tesne po západe). Vtedy je totiž svetlo jemnejšie a mäkšie, čo dodá fotografiám na kráse. Pri fotení sa veľa hrá s časom uzávierky.

foto: Dominika Koszowska / SONY

Pri fotení so smartfónom si Dominika užíva jeho kompaktné rozmery a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Veľmi rada fotí hmlu, ktorá dáva scénam rozprávkový nádych. Celý rozhovor v angličtine nájdete na tomto odkaze a viac fotografií od Dominiky si môžete pozrieť kliknutím sem.

Dnešné smartfóny vybavené pokrokovými čipmi a umelou inteligenciou dokážu odfotiť skvelé fotky aj automatickým režimom. Pri zväčšení a podrobnom skúmaní na profesionálnej úrovni si však oko skúseného fotografa všimne rozdiel v kvalite. Preto, ak sa chcete venovať mobilnej fotografii na vysokej úrovni, mali by ste si osvojiť prácu s manuálnym režimom.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio