MOBIL.sk MOBIL.sk

Slovenským Facebookom sa šíri nový hoax. Máte ho poslať ďalej, inak sa vám zablokuje účet
zdroj: Facebook

Slovenským Facebookom sa šíri nový hoax. Máte ho poslať ďalej, inak sa vám zablokuje účet

Reťazové správy sú ešte stále populárny spôsob, ako medzi ľuďmi rozšíriť hoax. Môže ísť o nevinné odkazy, ktoré sľubujú nekonečné šťastie, ak ich prepošlete desiatim priateľom, ale aj nebezpečnejšie poplašné správy. Teraz sa medzi Slovákmi rozšírila „reťazovka,“ ktorá údajne pochádza priamo od Facebooku.

Informuje o tom, že modrá sociálna sieť sa snaží preriediť počet neaktívnych užívateľov. Jediný spôsob, ako jej ukázať, že ste aktívny, je poslať správu všetkým vašim kontaktom. V opačnom prípade prídete o všetkých priateľov a nebudete s ním môcť komunikovať. Celý text správy:

„Táto správa má informovať všetkých našich používateľov, že naše servery sú v poslednej dobe veľmi zaneprázdnené, preto vás žiadame, aby ste vám pomohli tento problém vyriešiť. Žiadame aktívnych používateľov, aby túto správu postúpili všetkým v zozname kontaktov, aby potvrdili aktívnych používateľov služby Facebook, ak túto správu neodošlete všetkým svojim kontaktom na Facebooku a váš účet zostane neaktívny, čo spôsobí stratu všetkých vašich kont. Presunúť túto správu. Váš smartfón bude aktualizovaný v priebehu nasledujúcich 24 hodín a bude mať nový dizajn a novú farbu pre chat. Vážení užívatelia Facebooku, aktualizujeme na Facebook od 23:00 hod. Do 5:00 hod. Ak to neodošlete všetkým svojim kontaktom, aktualizácia bude zrušená a nebudete mať možnosť chatovať so svojimi správami Facebook.“

Ide ale len o obyčajný hoax. Už na prvý pohľad si môžete všimnúť určitých chýb, ktoré sú zrejme spôsobené zlým prekladom. Aj napriek tomu sa ale našlo dosť ľudí, ktorí mu uverili a začali správy masívne rozposielať. Jedným z dôvodov, prečo mu naleteli, je zrejme aj celkom dobré načasovanie. Túto stredu mal Facebook, Instagram aj WhatsApp celosvetový výpadok, ktorý spôsoboval problémy s posielaním správ, fotografií, či pridávaním príspevkov. Veta, že „servery sú v poslednej dobe veľmi zaneprázdnené“ teda v konečnom dôsledku nebola taký nezmysel.

Môžeme vás ale ubezpečiť, že pokiaľ by Facebook chcel preriediť počet neaktívnych užívateľov, určite by na to nepoužíval reťazové správy. Pokiaľ vám teda náhodou príde podobná správa od vášho priateľa, určite ju neposielajte ďalej a len ju ignorujte.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio