MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung Galaxy S10e: Veľmi vydarený prémiový základ (RECENZIA)
zdroj: MOBIL.sk

Samsung Galaxy S10e: Veľmi vydarený prémiový základ (RECENZIA)

Model Galaxy S10e sme dostali na recenziu len pár dní po jeho oficiálnom predstavení na veľtrhu MWC 2019 v Barcelone. Keďže ide o nový základný model radu Galaxy S, nemal som od neho veľa očakávaní, no už po pár hodinách používania sa môj názor naň zmenil.

Samsung Galaxy S10e bol predstavený po boku "plnohodnotných" Galaxy S10, S10+ a S10 5G modelov. Jedná sa o základný prémiový smartfón, ktorému na rozdiel od jeho vyspelejších súrodencov chýba niekoľko funkcií, inak však dostal takmer všetko to, čo ostatné modely. Smartfón svojou cenou spadá niekde medzi strednú a najvyššiu triedu.

samsung galaxy s10e
Nový Samsung Galaxy S10e sa až na pár drobností skutočne vydaril / MOBIL.sk

Hlavné rozdiely oproti ostatným smartfónom radu Galaxy S10:

  • "iba duálny" hlavný fotoaparát (klasický a ultraširoký objektív)
  • 6 GB RAM (ostatné majú v základe 8 GB RAM alebo 12 GB RAM)
  • chýbajúca čítačka odtlačkov prstov zabudovaná v displeji (nahrádza ju čítačka odtlačkov v zapínacom tlačidle)
  • nemá zahnutý displej, iba klasický plochý
  • viac farebných prevedení

Obsah balenia a dizajn

Galaxy S10e prišiel do redakcie v čiernej kartónovej krabici s veľmi jednoduchým dizajnom. Krabička obsahovala telefón, návod, psinku pre vyberanie SIM kariet, nabíjačku, USB-C kábel, slúchadlá AKG (ktoré hrajú veľmi slušne), redukciu USB-C na USB-A a redukciu USB-C na microUSB. Balenie je teda vcelku bohaté a k dokonalosti chýbala mi už len prítomnosť nejakého púzdra. To ale nie je bežnou praxou, takže to určite neberiem ako mínus. Ešte jeden podstatný detail. K bielemu, zelenému a žltému Galaxy S10e dostanete príslušenstvo bielej farby a k čiernemu príslušenstvo čierne.

samsung galaxy S10e
Obsah balenia je skutočne bohatý. Potešia prémiové slúchadlá aj redukcie USB-C konektora / MOBIL.sk

Mobil sme po vybalení z krabice zbavili zadnej a bočnej výrobnej fólie. Prvou zaujímavosťou je, že na prednej strane sa nachádza ochranná fólia nalepená už z výroby, takže si nemusíte kupovať ďalšiu extra. Tomuto riešeniu dávame palec hore, aj keď už po týždni používania na nej boli zjavné rôzne škrabance.

galaxy s10e samsung
Krabička má decentný ale prémiový dizajn, rovnako ako samotný smartfón / MOBIL.sk

 Telefón je zhruba vo veľkosti iPhonu XS. V ruke sa drží dobre a nerobí problém na ňom písať správy jednou rukou. Okolo telefónu sa leskne leštený hliníkový rám. V ňom nájdeme tlačidlá pre úpravu hlasitosti, zapínacie tlačidlo s čítačkou a samostatné Bixby tlačidlo. Na spodnej strane je mriežka reproduktora, 3,5 mm audio jack konektor a USB-C, pričom šuplík pre SIM karty a microSD kartu je na hornej strane. Prednú a zadnú stranu pokrýva sklo Gorilla Glass 6. Po zapnutí smartfónu ma telefón previedol klasickými nastaveniami operačného systému Android a mohol som sa vrhnúť do testovania.

Najlepší displej v smartfóne vôbec


Hneď na začiatku mi učaroval dynamický AMOLED displej s rozlíšením Dull HD+ s pomerom strán 19:9.
Minimálne rámčeky okolo neho (displej zaberá až 91,6 % prednej strany) a jeho umiestnenie takmer na celú prednú stranu mobilu pôsobia, akoby ste v rukách držali iba obrazovku a nie mobil. Displej však nie je zahnutý na okrajoch, ako sme už niekoľko rokov pri modeloch Galaxy S zvyknutí. Ide o klasický plochý displej, aký mal kedysi Galaxy S7, čo považujem za výhodu. Pri písaní správ a textov na zahnutých displejoch robíte pri náhodných dotykoch dlaňou preklepy. Tu sa mi to nestávalo.

samsung galaxy s10e
Diera v displeji je subjektívne menej rušívým elementom než výrezy v displeoch, ktoré sa do smartfónov rozšírili v minulom roku / MOBIL.skVďaka uhlopriečke displeja 6,1 palca mi nerobilo problém ovládať ho jednou rukou. Ide o najmenší displej z trojice Galaxy S10 smartfónov predávaných u nás, ale je stále dosť veľký. V pravom hornom rohu straší diera na 10-megapixelovú selfie kamerku, ale vďaka pozadiam, ktoré túto časť displeja stmavujú do čiernej, nie je diera v displeji nijako rušivá. Osobne mi vadí podstatne menej ako výrezy. Kvalita displeja je vynikajúca. Jeho jemnosť, podanie farieb (podpora HDR10+), aj jas (až 1200 nitov!) sú bezkonkurenčne tým najlepším na trhu.

samsung galaxy s10e
Displej patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes môžete v smartfóne vidieť. Jeho vysoký jas zabezpečí, že nebudete mať problémy s jeho čítaním ani na priamom slnku / MOBIL.sk

Grafické rozhranie One UI nabralo správny smer

Ďalšiu zmenu, ktorú si človek oproti predchádzajúcim modelom všimne, je nová grafická nadstavba Smasungu s názvom One UI. Tá priamo vychádza z predchádzajúceho prostredia Samsung Experience, ale spoločnosť sa ho snažila zjednodušiť, uhladiť, odladiť a učesať. S potešením som zistil, že sa to Samsungu podarilo. Všetko je prehľadné, rýchle a so 6 GB RAM máte aj napriek grafickej nadstavbe stále dosť pamäte na aplikácie. Zvyčajne som mal pri používaní k dispzícii 1 - 1,5 GB pamäte.

Samsung galaxy S10e
Pochvalu si zaslúži nové používateľské prostredie One UI, s ktorým je používanie smartfónu radosťou / MOBIL.skK One UI mám len jednu výtku v sekcii Nastavenia. Súčasný Android má obrovské množstvo nastavení a hoci ich Samsung združil do ponúk veľmi logicky, v hlbších častiach menu sú položky s typickými toggle prepínačmi.
Niektoré z nich sa ešte dajú rozkliknúť s ďalším submenu, iné nie. Nie sú však od seba nijako odlíšené, a tak som pri hľadaní niektorých nastavení chvíľu tápal, hľadal a snažil sa rozkliknúť každú z nich, aby som zistil, kde systém menu končí. Bolo by fajn ich vizuálne rozlíšiť, Samsung, aby používateľ vedel, čo je koncová položka a kde ešte menu pokračuje.

samsung galaxy s10e
Aby všetko šliapalo tak, ako má, Samsung opäť integroval do smartfónu aplikáciu starostlivosti o zariadenie / MOBIL.skTiež som zvedavý, ako sa Samsungu podarí vďaka novej grafickej nadstavbe prinášať aktualizácie. Samsung v tomto nemá dobrú zvesť. Kým sa mu totiž v minulosti podarilo odladiť grafické nadstavby pre nové verzie Androidu, ostatní výrobcovia už aktualizácie dávno mali. Vo všeobecnosti je však One UI skvelým prostredím a dovolím si tvrdiť, že pokiaľ sa nájdu používatelia iPhonov, ktorí by chceli skúsiť Android, One UI by im mohlo prechod na odlišný systém dosť zjednodušiť. Pri niektorých detailoch som sa totiž nevedel zbaviť pocitu, že Samsung sa inšpiroval práve u Apple. Čo opäť nepovažujem za mínus, skôr naopak.

samsung galaxy s10e
Android 9 Pie a One UI sú dobre zohranou dvojicou / MOBIL.sk

Výborný fotoaparát s dvomi optikami

Okrem štandardnej 10 - megapixelovej selfie kamerky so sveteľnosťou f/1.8 sa na zadnej strane nachádza duálny hlavný fotoaparát. Ten ponúka neštandardné kobo objektívov. Okrem hlavného 12 - megapixelového stabilizovaného objektívu (sevetelnosť f/1.5) je Galaxy S10e vybavený aj ultraširokým 16 - megapixelovým fotoaparátom so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu až 123 stupňov. Ten vám svojím špecifickým skreslením pomôže fotiť naozaj krásne zábery architektúry a krajiniek.

samsung galaxy s10e
Fotoaparát robí skvelé fotky a video. Škoda len, že počas fotografovania v noci sú výsledky o trochu horšie / MOBIL.skOproti väčším modelom Galaxy S10 chýba teleobjektív s priblížením
, ale subjektívne mi to vôbec nevadí, pretože ten nie je až natoľko špecifiký. Nijako mi počas testovania nechýbal. Momentálne používam model Galaxy S10 a teleobjektívom fotím len minimálne. Na väčšinu potrieb mi totiž stačia spomínané dva objektívy.

Samsung Galaxy S10e (12 obrázkov v galérii)

Fotografie sú veľmi pekné, majú dostatok detailov a hoci Samsung Galaxy S10e nie je najlepším mobilom na fotenie v noci (v porovnaní so smartfónmi Google Pixel), za zlého svetla poskytuje aspoň klasický objektív aký taký výkon. "Širokáč" na nočnú fotografiu jednoducho určený nie je.

Video je tiež na veľmi dobrej úrovni. Samsung Galaxy S10e zvláda nahrávanie videa v rozlíšení UHD (3840 x 2160) pri 60 snímkoch za sekundu. Vedľa fotoaparátov nájdeme prisvetľovaciu LED diódu a tiež senzor na meranie tepu a stresu.

Niektorí ľudia namietajú voči nízkemu rozlíšeniu fotoaparátov 12 a 16 megapixelov, ale títo jednotlivci idúci po papierových číslach si neuvedomujú, že čím menej pixelov je na čipe, tým viac svetla dostane každý pixel a tým je fotografia kvalitnejšia. Ak nejdete mobilom fotiť fotografie na Billboard, fotoaparát Samsungu Galaxy S10e vám bude plne postačovať.

Bohatá výbava a výkon na rozdávanie

Na našom trhu sa Galaxy S10e predáva so 64-bitovým 8-jadrovým procesorom Samsung Exynos. Ten je síce papierovo o niečo menej výkonný ako Snapdragon 855 používaný v Galaxy S10 modeloch predávaných v Amerike, ale pri reálnom používaní je tento malý rozdiel zanedbateľný. Procesor dopĺňa 6 GB rýchlych LPDDR4X RAM pamätí a telefón má k dispozícii aj 128 GB úložiska. Komu by nestačilo, slot na pamäťové karty microSD zhltne karty s veľkosťou až 512 GB.

samsung galaxy s10e
Samsung Galaxy S10e je dôkazom toho, že aj v relatívne kompatnom tele sa môže ukrývať výkon vlajkovej lode / MOBIL.skBatéria má kapacitu 3100 mAh, čo postačí na 1 deň intenzívneho používania. K zlepšeniu výdrže má pomôcť umelá inteligencia a Bixby Rutiny
, ktoré zapínajú a vypínajú funkcie smartfónu podľa zadaných parametrov a potreby. Batéria podporuje rýchle nabíjanie Fast Wireless Charging 2.0 a tiež bezdrôtové nabíjanie, ktoré je takmer rovnako rýchle ako prostredníctvom kábla. Novinkou je tento rok bezdrôtové zdieľanie energie. Pomocou neho dokážete svojím telefónom bezdrôtovo dobíjať iné smartfóny a zariadenia s podporou štandardu Qi. Ideálna funkcia na piatkový večer, keď sa niekomu z partie začne vybíjať mobil a on začne chytať paniku. Vytiahnete Samsung Galaxy S10e, funkciu aktivujete a jeho mobil priložíte k vášmu. Skvelá vec!

Kopec skvelých funkcií a jedna biedna

Z ostatných funckií spomeniem podporu nového štandardu Wi-Fi 6, ktorý je v smartfóne použitý po prvýkrát a tiež podporu LTE kategórie 20. Prítomná je aj technológia Dolby Atmos pre vylepšenie prehrávaného zvuku. Jeho kvalita je však aj pri jej vypnutí na veľmi vysokej úrovni. Pri telefonovaní počujete hlas veľmi zreteľne a ak si na smartfóne púšťate hudbu, stereoreproduktory zaplnia priestor kvalitným zvukom, ktorému (v rámci možností) nechýbajú ani basy.

samsung galaxy s10e
Čítačka odtlačkov prstov je rýchla a presná, ale jej umiestnenie na pravej strane nemusí vyhovovať ľavákom, ktorým sa smartfón bude odomykať ťažšie / MOBIL.sk

Vyjadriť by som sa chcel ešte čítačke odtlačkov prstov zabudovanej v tlačidle zapínania. Ide o skvelý nápad, ktorý funguje veľmi spoľahlivo. Tlačidlo je v dokonalej pozícii, takže ak chytíte telefón do rúk, váš palec rovno spočinie na čítačke a telefón sa odomkne akoby sám od seba. Problém môže nastať, ak ste (ako ja) ľavákom a telefón chytíte do ľavej ruky. Tu už musíte odomykať ukazovákom a to vďaka nevhodnej polohe nefungovalo vždy presne.

galaxy s10e
Priložené sláchadlá značky AKG hrajú veľmi slušne. Nechýbajú im hutné basy, stredy ani zreteľné a presné výšky. Zo slúchadiel, ktoré dnes výrobcovia pribaľujú k smartfónom patria tieto k tým najlepším. Kábel majú potiahnutý textilom kvôli odolnosti a nezamotávajú sa / MOBIL.skKeď sme už pri biometrických funkciách spomeniem ešte jednu vec. Samsung Galaxy S10e je vybavený aj 2D odomykaním tváre. Ide o klasické odomykanie prostredníctvom predného fotoaparátu. Pokiaľ je odomykanie nastavené na prioritu rýchlosti, je veľmi nespoľahlivé. Telefón bez akýchkoľvek problémov totiž odomknete vašou fotografiou či videom. Čo značí, že ho odomkne aj ktokoľvek, kto vašu fotografiu či video má. Trochu pomohlo, keď som v nastaveniach vypol rýchle odomknutie tvárou, ktoré ide na úkor bezpečnosti. Ale napriek tomu sa mi smartfón podarilo otvoriť fotografiou asi v jednom prípade z 30. Toto považujem za mínus, pretože otázka bezpečnosti je dnes číslom jedna. Našťastie mám radšej klasickú čítačku odtlačkov prstov. Pre zabezpečenie teda použite radšej čítačku odtlačkov prstov, heslo alebo symbol. Poprípade kombináciu viacerých týchto prvkov.

samsung galaxy s10e bixby
Asistent Bixby je určite skvelou funkciou v krajinách s podporovanými jazykmi. U nás ho však veľmi nevyužijete / MOBIL.sk

Nedá mi nespomenúť Bixby. Ten je určite skvelým hlasovým asistentom a dobrým pomocníkom v krajinách s podporovanými jazykmi, ale keďže nerozumie slovenčine, zrejme ho nebudete využívať. Na boku smartfónu sa nachádza špeciálne tlačidlo na vyvovlanie asistenta, ktoré bolo kedysi terčom kritiky. Samsung sa však tento rok rozhodol, že toto tlačidlo umožní používateľom prispôsobiť, takže si naň môžete nastaviť napríklad spúšťanie fotoaparátu alebo akúkoľvek inú aplikáciu. Samsung vás ale priamo nenechá nastaviť si konkurenčného Google Asistenta, čo je trochu škoda. V každom prípade možnosť používateľskej zmeny Bixby tlačidla považujem tiež za dobrý krok.

Záver

Samsung Galaxy S10e bol veľmi príjemným spoločníkom. Až na drobné nedostatky ide o smartfón, ktorý bude svojich majiteľov tešiť. Komu by chýbal väčší (zahnutý) displej či teleobjektív, nech siahne po vyších modeloch S10 a S10+. Z konkurencie mi napadá akurát iPhone 8, ktorý je však starší a za rovnakú sumu toho ponúka podstatne menej. Podobné smartfóny s Androidom sú Honor View 20, Huawei P20, ktoré sú dnes síce možno o niečo lacnejšie, ale chýbajú im niektoré vychytávky radu S10 (dynamický Infinity AMOLED displej, bezdrôtové zdieľanie energie, ultraširoký objektív). Asi najvyrovnanejším konkurentom je tak jedine Huawei Mate 20, ten je však väčší a ťažší.


Aj z porovnania vyššie je zrejmé, že Samsung zasadil svoj model Galaxy S10e do portfólia veľmi dobre. Kúpite ho v žltej, čiernej, zelenej a perleťovej bielej farbe za 749 eur. Za túto čiastku dostane jeho majiteľ veľmi kompaktné, funkčne vyvážané (a výkonné) zariadenie, doslova nabité najnovšími funkciami. Ak máte radi smartfóny, ktoré sa vám pohodlne zmestia do vrecka, majú skvelý výkon, ten najlepší displej, výborný fotoaparát a ešte aj dobre vyzerajú, Galaxy S10e je práve pre vás. Hoci som vo svojom živote testoval už mnoho smartfónov, tento vo mne po dlhej dobe vzbudil veľmi pozitívne pocity, kvôli ktorým som po 7 rokoch prešiel z iPhonov opäť na Android. A to už niečo znamená.

(Smartfón bol testovaný s nefinálnym softvérom, no počas testovania ani raz nezamrzol, nespomalil, nereštartoval sa. Uvidíme, čo dokážu budúce aktualizácie spraviť s vecami, ktoré som označil ako mínusy. Nie je ich veľa a nie sú až tak zásadné, ale Galaxy S10e by bez nich mohol pôsobiť ešte solídnejším dojmom.)

Najnovšie z kategórie: Recenzie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio