MOBIL.sk MOBIL.sk

Aplikácie od Google a Microsoftu pomôžu nevidiacim vidieť svet prostredníctvom umelej inteligencie
zdroj: MOBIL.sk

Aplikácie od Google a Microsoftu pomôžu nevidiacim vidieť svet prostredníctvom umelej inteligencie

Smartfóny majú dnes nespočetné množstvo funkcií, pokiaľ ste však zrakovo postihnutí, mnohé z nich vám ostávajú skryté. Jednou z nich sú napríklad obrázky, dokumenty či zhotovovanie fotografií, ktoré sú vyslovene vizuálnym obsahom. Spoločnosti Google a Microsoft však zapracovali na umelej inteligencii, ktorá nevidiacim pomôže.

Spoločnosť Google ohlásila aplikáciu Lookout už minulý rok na konferencii Google I/O. Ide o súčasť projektu inteligentného fotoaparátu Google Lens. Aplikácia Lookout dokáže porozumieť tomu, čo vidí fotoaparát smartfónu a tieto objekty previesť do reči. Ľudia, ktorí majú zhoršený zrak alebo sú nevidiaci, budú môcť využívať svoj smartfón o niečo efektívnejšie.

Google Lookout - len pre Američanov a Google Pixely

Zaujímavosťou je, že okrem rozpoznávania a predčítania textu či rozpoznávania čiarových kódov a bankoviek, je prítomný aj takzvaný Explorer mód. Ten slúži na identifikáciu všetkých objektov, ktoré sa v hľadáčiku fotoaparátu objavia. Google dokonca odporúča aplikáciu spustiť, smartfón si vložiť do predného vrecka na tričku alebo košeli a následne sa skúsiť prejsť. Appka Lookout by mala rozpoznávať objekty pred jej používateľom.

Ako všetky iné projekty umelej inteligencie, ani tento nie je bez chýb. Umelá inteligencia sa totiž zdokonaľuje časom a používaním, takže nejaké tie chyby by jej používatelia mali na začiatku prepáčiť a zároveň by sa na ňu nemali spoliehať na 100 %. Ďalšou nevýhodou môže byť dostupnosť, ktorá je momentálne limitovaná na zariadenia Google Pixel na území Spojených štátov. Google vraj rozšírenie appky Lookout na iné androidy neplánuje, ale po počiatočnej fáze, by sme sa aplikácie mohli dočkať aj v Google Pixeloch mimo USA.

iphone-smartphone-mobile-hand-screen-apple-man-nature-outdoor-person-people-girl-sun-woman-technology-white-photography-fall-guy-female-young-touch-tablet-red-color-autumn-park-clean-communication-student-gadget-blue-black-yellow-lady-lifes.jpg
pxhere.com

Microsoft Seeing - dostupná aj u nás, ale iba pre iOS a v angličtine

Pre našinca je oveľa zaujímavejšou alternatíva od spoločnosti Microsoft dostupná aj unás. Aplikácia Seeing je zadarmo a jediným obmedzením tak ostáva možnosť nainštalovať ju (ziatiaľ) iba na operačný systém iOS od Apple.

Seeing je klasickou aplikáciou využívajúcou fotoaparát, no prináša širšie možnosti využitia pre zrakovo postihnutých. Aplikácia dokáže prostredníctvom fotoaparátu prečítať krátke texty, dokumenty, čiarové kódy, popisovať ľudí, rozlišovať peniaze, scény, farby, písaný text či zvukovými signálmi určiť zdroj svetla.

Všetký tieto módy sme vyskúšali a výsledky sú naozaj pôsobivé. Pri rozpoznávaní ľudí napríklad aplikácia uvedie aj približný vek človeka a jeho emočný stav, teda či sa smeje alebo plače. V nastaveniach sa dá vybrať jeden z 12 hlasov, pričom každý komunikuje v Angličtine. Používatelia si tiež môžu nastaviť rýchlosť reči, aby stíhali vnímať, čo im aplikácia Seeking hovorí. Aplikáciu Seeking si stiahnete na tomto odkaze.

Vývoj umelej inteligencie je stále len v začiatkoch. Doteraz sa strojové učenie a neurálne siete používali najmä na zlepšenie používania smartfónov pre obyčajných ľudí, no pokiaľ sa umelá inteligencia bude využívať pre takto projekty zamerané na ľudí s hendikepom, má šancu stať sa naozajtným prínosom pre ľudstvo.

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio