MOBIL.sk MOBIL.sk

Google si dnes pripomína 30. výročie vzniku siete World Wide Web
zdroj: MOBIL.sk

Google si dnes pripomína 30. výročie vzniku siete World Wide Web

Ak sa dnes dostanete na stránku vyhľadávača od Google, privíta vás rozrastrovaný Doodle obrázok v 8-bitovej grafike, ktorému dominuje počítač s rotujúcou zemeguľou. Google tým pripomína, že celosvetová internetová sieť dnes slávi 30 rokov.

12. marec 1989 je dňom, ktorý sa navždy zapísal do histórie ľudstva. V ten deň totiž človek Tim Berners-Lee prišiel s myšlinkou vytvoriť celosvetovú sieť, ktorej sa dnes hovorí World Wide Web. Nejde však o internet ako taký.

"Nesmieme si to zamieňať s internetom, ktorý sa vyvíjal od šesťdesiatych rokov. Sieť World Wide Web je online aplikácia postavená na inováciách, ako je jazyk HTML, adrese URL, hypertextovom prenosovom protokole alebo HTTP. Web sa stal decentralizovanou komunitou založenou na princípoch univerzálnosti a konsenzu," píše Google vo svojom blogu.

Tim Berners-Lee, autor myšlienky celosvetovej siete World Wide Web v 90. rokoch / zdroj: CERN
Tim Berners-Lee, autor myšlienky celosvetovej siete World Wide Web v 90. rokoch / zdroj: CERN

Prvým prehliadačom World Wide Webu bol World Wide Web.app a v roku 1991 sa rozbehli prvé externé webové servery. Tým sa odštartoval vek všeobecného prístupu k informáciám. V dnešnej dobe existujú takmer 2 miliardy webových stránok, ľudia sieť využívajú na posielanie emailov, prácu, sledovanie videí a konzumovanie obsahu, hry a najmä komunikáciu medzi sebou. Tá sa rozšírila najmä po vzniku sociálnych sietí a zrejme málokto si dnes dokáže predstaviť život bez nich.

"Web je najpôsobivejšou inováciou našej doby," hovorí Jeff Jaffe, šéf konzorcia World Wide Webu.

zdroj: google.com

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio