MOBIL.sk MOBIL.sk

Máte plný Gmail? Máme pre vás niekoľko rád, ako v ňom uvoľniť miesto pre nové emaily!
zdroj: MOBIL.sk

Máte plný Gmail? Máme pre vás niekoľko rád, ako v ňom uvoľniť miesto pre nové emaily!

Gmail bol jeden z prvých masovo rozšírených webových mailov, ktorý sa rozšíril po celom svete. Niektorí ho používajú aj viac ako dekádu, preto je veľmi častým problémom nedostatok úložiska. Táto situácia sa dá riešiť zakúpením väčšieho webového priestoru u spoločnosti Google alebo ho stačí jednoducho vyčistiť.

Gmail vznikol v testovacej verzii v roku 2004 a o dva roky neskôr ste si účet v ňom mohli založiť, ak vám niekto poslal pozvánku. V roku 2007 už bola možná voľná registrácia. V roku 2018 mala služba celosvetovo zhruba 1,5 miliardy používateľov. Dnes je základná kapacita 15 GB a o tento priestor sa služba delí zo službami Google Disk a Google Fotky.

Príloha v Gmali môže mať veľkosť až 25 MB a pokiaľ chcete niekomu poslať väčší súbor, ten sa nahrá na váš Google Disk a dotyčnému posielate odkaz s možnosťou stiahnutia. Za tie roky sa toho ale človeku v maili nazbiera celá kopa a nie je ničím výnimočným, že po zaplnení základného priestoru sa Gmail dožaduje dokúpenia nového priestoru. Stačí si pritom urobiť poriadok v starých mailoch.

Aj takto môže vyzerať vaša gmailová schránka. Stačí pritom niekoľko minút môžete sa zbaviť aj niekoľkých gigbajtov nepotrebných mailov a príloh / Pixabay

Ako prvé by ste si mali skontrolovať priečinky s reklamou, mailami zo sociálnych sietí, nevyžiadanú poštu či kôš. V týchto priečinkoch, sa totiž nachádza relatívne veľké množstvo mailov, ktoré vám môžu zaberať aj stovky megabajtov a ich obsah býva väčšinou relevantný len krátky čas (ak vôbec). Po prvotnom vyčistení prichádzajú na rad prílohy starších emailov.

Toto je vec, ktorá by manuálne mohla byť pracná a človeku sa do toho akosi veľmi nechce. Našťastie, je tu možnosť ako to urobiť inteligentne. Gmail totiž podporuje rôzne filtre, ktorými sa dá celá situácia urýchliť. Postačí, ak si v prehliadači, v ktorom ste do gmailu prihlásení, kliknete na niektorý z odkazov nižšie.

Zobraziť emaily s prílohami:

Väčšími ako 15 MB

Väčšími ako 20 MB

Väčšími ako 25 MB

Po kliknutí budete automaticky presmerovaní do Gmailu a zobrazia sa vám správy spadajúce do jednotlivých kategórií. Začnite najväčšími, tých bude pravdepodobne najviac. Tieto maily budú obsahovať pravdepodobne nejaké fotky, videá, archívy či hudobné súbory. Pokiaľ o ne nechcete prísť, postačí si ich stiahnuť do počítača alebo na externý pevný disk. Pri dnešných kapacitách diskov vám veľa miesta nezaberú.

Následne si maily s danými prílohami môžete vymazať, čím sa vám uvoľní miesto pre novú elektronickú korešpondenciu. Ja osobne som bol nútený tento problém riešiť a behom pol hodiny som si uvoľnil vyše 3 GB miesta. Veríme, že vám tento návod aspoň čiastočne pomôže vyhnúť sa plateniu za extra priestor, ktorý možno ani nepotrebujete.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio