MOBIL.sk MOBIL.sk

Na čiernom trhu sa predávajú prototypy iPhonov. Pre hackerov majú hodnotu až 20 tisíc dolárov
zdroj: pixabay.com

Na čiernom trhu sa predávajú prototypy iPhonov. Pre hackerov majú hodnotu až 20 tisíc dolárov

iPhony sú považované za najbezpečnejšie mobily vôbec. Apple sa usiluje o maximálne súkromie a bezpečie svojich užívateľov a vkladá doň nemalé prostriedky. Zdá sa ale, že hackeri si aj napriek tomu nájdu spôsob, ako sa do systému iOS dostať. Ako? Prostredníctvom prototypov.

Pri vývoji nových smartfónov pracujú výrobcovia s rôznymi prototypmi, ktoré nie sú určené na predaj. V nesprávnych rukách sa však môžu meniť na vážne bezpečnostné riziko. Portál Motherboard sa rozhodol pozrieť na túto oblasť a zverejnil výsledky svojho vyšetrovania, ktoré ukázalo, ako nebezpečné vlastné sú.

Bežný iPhone, ktorý si kúpite v obchode, je zabezpečený pomocou špeciálnej šifrovania Secure Enclave Processor na hardvérovej úrovni, vďaka ktorému sú dáta v bezpeční. Pre útočníkov je takmer nemožné dostať sa cezeň. Problémom sú ale spomínané prototypy. Využívajú jednoduchšiu verziu operačného systému, ktorá je horšie zabezpečená a množstvo bezpečnostných funkcií je vypnutých. Hackeri tak majú ľahký prístup k zdrojovým informáciám, ktoré sú inak chránené. 

zdroj: wikipedia.org

Tieto prototypy nie sú určené na to, aby opustili brány výrobných liniek. Podľa Motherboard sa aj napriek tomu stáva, že sú ukradnuté a následne predávané na čiernom trhu. Stali sa jedným z najdôležitejších nástrojov pre špičkových iOS hackerov, ktorí sú za ne ochotní zaplatiť tisícky dolárov. Vďaka nim potom dokážu vytvoriť spôsoby, ako sa dostať cez najbezpečnejší operačný systém pre mobilné zariadenia, ktorý používajú milióny ľudí po celom svete.

Aby sme mali lepšiu predstavu o hodnote prototypov, iPhone 6 stojí 1300 dolárov. Prototyp iPhonu 8 má hodnotu približne 5000 dolárov a aktuálny model iPhone XR sa predáva za 20 tisíc dolárov. Okrem iPhonov sa na čiernom trhu predávajú aj prototypy iPadov či iPodov.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio