MOBIL.sk MOBIL.sk

Smartfóny značky Xiaomi budú drahšie
zdroj: Xiaomi

Smartfóny značky Xiaomi budú drahšie

Značka Xiaomi je známa nielen vďaka skvelým špecifikáciám svojich mobilov, ale tiež kvôli ich veľmi priaznivej cene. Bohužiaľ, toto sa má do budúcnosti zmeniť.

Čínske smartfóny sa dalo vždy kúpiť za výhodnejšie ceny, než kúsky iných konkurenčných značiek. Chvíľu síce postrádali kvalitu, ale neskôr aj čínski výrobcovia dokázali skonštruovať kvalitné mobilné kúsky. Pri globálnom rozširovaní týchto značiek nakoniec začala stúpať aj cena zariadení. Dokonalým príkladom je napríklad Huawei, ktorého mobily už viac nemôžeme označovať ako lacné.

Výrobca Xiaomi tak bol jedou z posledných čínskych firiem, ktoré napriek miernemu nárastu cien poskytovali stále výborný pomer ceny a výkonu zariadení. Posledné správy priamo od spoluzakladateľa značky Xiaomi však spôsobia vrásky nejednému fanúšikovi. Lei Jun, spoluzakladateľ a šéf spoločnosti totiž na jednej verejnej prednáške upozornil na fakt, žesa máme pripraviť na zdraženie smartfónov Xiaomi.

Vcelku bizarné je aj jeho vysvetlenie týchto krokov. Spoločnosť Xiaomi by sa vraj veľmi rada vymanila spod označenia "výrobca lacných čínskych smartfónov". Na pohľad logické odvôvodnenie však žiadnym spôsobom nepoteší súčasných fanúšikov, ktorí spoločnosť Xiaomi vôbec nepovažujú za výrobcu nehodnotných zariadení. Výrobca ale zmenu ceny nejako odôvodniť musí. 

xiaomi mi 9
Weibo

"Chceme sa zbaviť reputácie, že naše smartfóny stoja menej ako 2000 CNY (265 eur). Chceme do zariadení investovať viac a vytvoriť lepšie produkty. Vnútorne si hovorím, že toto môže byť naposledy, čo naše smartfóny stoja pod 3000 CNY (400 eur). V budúcnosti teda môžu naše smartfóny zdražieť. Nie oveľa, ale budú o trochu drahšie," povedal Lei Jun, šéf spoločnosti.

Túto tému Lei Jun načrtol pri príležitosti predstavenia nového modelu Xiaomi Mi 9, ktorý sa v Číne predáva za 2999 čínskych jenov. V európe je jeho cena výborných 449 eur, čo je na vlajkovú loď v roku 2019 naozaj veľmi priaznivá cena. Dobrou správou je, že táto zmena sa dotkne len vybavenejších smartfónov Xiaomi. Sub-značka Redmi, ktorá bola vytvorená, aby prinášala príjemne vybavené mobily za skvelé ceny, si svoju filozofiu ponechá aj naďalej. Podobne lacnou ostane aj ďalšia súčasť spoločnosti Xiaomi a tou sú smartfóny Pocophone. Zmena sa teda dotkne iba modelov radu Mi (Mi, Mi Mix, Mi Max).

Hoci ide o menej príjemnú informáciu, v danej forme by nemala ublížiť zákazníkom citlivým na cenu. Nároky na výrobcov smartfónov sa z roka na rok zvyšujú a ak chcú obstáť v konkurenčnom boji, musia ľuďom prinášať stále nové a lepšie technológie. A keďže ich vývoj niečo stojí, zaplatiť to budeme musieť práve my - zákazníci.

Najnovšie z kategórie: Xiaomi

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio