MOBIL.sk MOBIL.sk

Bezdrôtové nabíjanie vzduchom? Nová technológia sa možno čoskoro dostane do prevádzky
zdroj: Energous

Bezdrôtové nabíjanie vzduchom? Nová technológia sa možno čoskoro dostane do prevádzky

Keď sa na trhu objavilo bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, spôsobilo malú revolúciu. Pre nabitie mobilu ste už nemuseli hľadať kábel a pripájať ho. Zrazu stačilo smartfón položiť na napájanú podložku a mobil sa začal nabíjať. No zdá sa, že ani táto technológia nie je konečnou zastávkou.

Čínsky výrobca mobilov Vivo je najmä v poslednom čase autorom mnohých inovatívnych riešení. Má na konte prvý smartfón s čítačkou prstov integrovanou do displeja, vysúvací mechanizmus fotoaparátu, duálny displej či smartfón takmer bez tlačidiel. Pokiaľ sa však jedná o bezdrôtové nabíjanie, prvenstvo v novej technológii si zrejme privlastní sesterská značka Oppo, s ktorou patria pod jednu spoločnosť.

Značka Oppo totiž nadviazala spoluprácu s firmou Energous, aby do smartfónov mohli priniesť skutočne bezdrôtové nabíjanie. Už nebudú potrebné žiadne podložky a pady. Akonáhle sa zariadenie bude nachádzať v okolí nabíjacej stanice, ktorá prenáša energiu vzduchom, začne sa nabíjať. V budúcnosti by z tejto technológie mohli ťažiť okrem značky Oppo aj smartfóny Vivo či OnePlus.

energous zariadenia elektronika
Nová technológia WattUp Wireless Charging 2.0 od spoločnosti Energous by v budúcnosti mohla nabíjať celú škálu elektronických zariadení / Energous

Ako sme už spomínali vyššie súčasný štandard Qi potrebuje pre svoje fungovanie podložku. Lenže novinka v podobe Energous WattUp komunikuje so zariadením skutočne bezdrôtovo. Nepotrebujete kábel, podložku ani fyzický kontakt zariadenia s nabíjacím príslušenstvom.

Nejde pritom o úplne inú myšlienku, len doteraz sa zvažovalo, či je tento typ nabíjania smartfónov bezpečný. V roku 2017 však technológia dostala zelenú od FCC (Federálna komunikačná komisia), pričom nabíjací signál technológie WattUp by nemal rušiť pôsobenie ostatných bezdrôtových sietí.

Aj keď by sa časom mohla táto technológia objaviť vo všetkých smartfónoch, dôležité bude dostať ju do prvých zariadení, o čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou postarajú práve značky Vivo a Oppo. Firma Energous je však otvorená spolupráci aj s inými výrobcami. Na to ale bude nová technológia potrebovať nejaký čas. Na začiatku bude jej funkčnosť určite limitovaná, keďže si vyžaduje špeciálne komponenty pre nabíjanie.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio