MOBIL.sk MOBIL.sk

Ak sa neustále cítite vyčerpaní, mali by ste si brať príklad z mobilov, tvrdí svetoznáma spisovateľka
zdroj: pixabay.com

Ak sa neustále cítite vyčerpaní, mali by ste si brať príklad z mobilov, tvrdí svetoznáma spisovateľka

Gretchen Rubin je svetoznámou spisovateľkou a autorkou knižných bestsellerov, ktorých sa po celom svete predalo už vyše 3,5 milióna. Ich témou je väčšinou osobnostný rast. V najnovšom rozhovore pre magazín LifeHacker sa rozrozprávala o tom, čo robiť, ak sa cítime vyčerpaní. Mali by sme si vraj brať príklad z mobilov.

V dnešnom svete, kde majú smartfóny nespočetné množstvo funkcií, sa stáva relatívne často, že batérie mobilov sa po poklese kapacity pod 20 až 30 % uvedú do šetriaceho režimu, kde sa povypínajú menej dôležité funkcie mobilu a ich používateľ je schopný tak nanajvyš uskutočňovať hovory či písať správy. Podľa spisovateľky je táto analógia mobilu a človeka dokonalá.

Človek sa dnes od rána musí potýkať s veľkým množstvom úkonov. Len čo vezmeme do rúk smartfón, sme doslova bombardovaní informáciami o tom, kto má dnes sviatok, čo dnes musíme urobiť, čo musíme dokúpiť, čo dokončiť. Lenže aj človek má svoje limity, a tak sa niekedy stáva, že sa cítime úplne vyčerpaní. Vtedy sa väčšina ľudí dostane do stresu a snažia sa rozrobené činnosti dokončiť za každú cenu, čo podľa spisovateľky môže viesť k ešte väčšj únave až vyhoreniu.

Gretchen Rubin tvrdí, že by sme sa mali zachovať presne ako mobily. Pokiaľ cítime, že je naše telo vyčerpané, mali by sme sa na nejakú dobu uviesť do šetriaceho režimu. Určiť si priority, ktoré je potrebné dokončiť, pričom práca na menej dôležitých veciach by mala byť pozastavená. Umytie riadu či pranie vecí počká. Dôležití ste v danom momente jedine vy. Niekedy stačí jeden alebo dva dni voľného tempa a nabije vás to energiou natoľko, že danú vec dokončíte skôr, než by ste ju unavení tlačili pred sebou ako buldozér.

Niečo podobné zažívajú rodičia, ktorým sa narodia malé deti. Starostlivosť o ne je taká únavná, že často odsúvajú bokom všetky ostatné aspekty života a ich okolie to plne chápe. Mali by ste si vedieť podobný prístup vybudovať aj v bežnom živote. Nie vždy sa to dá, ale pokiaľ niečo nie je smrteľne dôležité, dajte si od toho pauzu. Vaše telo i psychika sa vám podľa spisovateľky odmenia vyrovnanosťou a väčšou pohodou.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio