MOBIL.sk MOBIL.sk

Čo hovoria instagramové fotky o vašom mentálnom zdraví? Vedci v tom majú jasno
zdroj: pexels.com

Čo hovoria instagramové fotky o vašom mentálnom zdraví? Vedci v tom majú jasno

Vaše fotky na Instagrame toho o vás môžu prezrádzať viac, než len čo ste mali na večeru alebo aký ste mali výhľad z vírivky na dovolenke. Podľa nového výskumu prezradia aj čo-to o vašom mentálnom zdraví.

Nový výskum poukazuje na to, že ľudia, ktorí sú deprimovaní, zdieľajú viac fotiek, používajú v nich menej filtrov a tiež uverejňujú viac fotiek v tmavých či šedých odtieňoch. Závery publikované v magazíne EPJ Data Science hovoria, že Instagram a ostatné sociálne siete obsahujú nástroje, ktoré môžu byť použité na monitorovanie psychologických porúch.

Predošlé výskumy v tejto sfére sa sústredili skôr na slová. Či už to bolo ohľadom tweetov na Twitteri alebo statusov na Facebooku. Aj používanie istých slov a slovných skupín totiž môže indikovať depresiu. Posledná štúdia sa však zamerala na vizuálne podnety. Vedci z Harvardskej univerzity študovali 43 tisíc fotografií od 166 užívateľov, z čoho u 71 z nich bol v minulosti zistený sklon k depresii.

Vedci pre analýzu použili počítače so schopnosťou učiť sa. Tie analyzovali farby, jas, filtre a ako často pozorovaní ľudia zverejňujú selfie fotky. Ich záver hovorí: Deprimovaní používatelia majú tendenciu uverejňovať viac modré, tmavé a šedé fotky. Používajú menej instagramových filtrov a keď už ho použijú, tak s najväčšou pravdepodobnosťou to bude "Inkwell", ktorí upraví fotku čierno-biela. Ľudia s dobrým mentálnym zdravým použijú filter "Valencia", ktorý zosvetľuje odtieň fotografií. Ľudia v depresii tiež zverejňujú viac fotografií s tvárou, ale v porovnaní so zdravými ľuďmi je na ich fotkách priemerne menej tvárí na jednu fotografiu. "To by mohlo byť znakom, že ľudia v depresii komunikujú v menších sociálnych skupinách," hovorí štúdia.

Výsledky štúdie sa však nedajú aplikovať na všetkých používateľov Instagramu globálne. Hoci vedci analyzovali tisícky fotiek, tie ale patrili relatívne malému počtu ľudí. Účastníci výskumu tiež museli spĺňať určité kritériá. Museli byť aktívni na Instagrame, ochotní zdieľať históriu svojho účtu a rovnako informáciu, či im bola v minulosti diagnostikovaná depresia. Technika použitá v tejto štúdii však môže slúžiť ako vzor pre skríning duševného zdravia ľudí v budúcnosti.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio