MOBIL.sk MOBIL.sk

WhatsApp oslavuje 10 rokov existencie. Takto sa vyvíjala najobľúbenejšia komunikačná appka na svete!
zdroj: MOBIL.sk

WhatsApp oslavuje 10 rokov existencie. Takto sa vyvíjala najobľúbenejšia komunikačná appka na svete!

WhatsApp oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Jedná sa o najpoužívanejšiu komunikačnú aplikáciu na svete, ktorú mesačne využíva viac než 1,5 miliardy ľudí na svete.

Mám v živej pamäti, keď sa na smartfónoch začali objavovať komunikačné aplikácie. Ich výhodou bolo, že správy prenášali prostredníctvom dát, takže ste nemuseli míňať peniaze na sms-ky. Postupom času však správy sms zlacneli a mohlo by sa zdať, že komunikačné správy stratia svoj zmysel. Lenže zvyk je železná košeľa a ľudia sa ich jednoducho naučili používať.

Ďalším významným faktom je, že appky pôvodne zamerané na textovú komunikáciu dnes zvládajú podstatne viac. Komunikácia je šifrovaná, viete cez ne posielať súbory alebo uskutočňovať hovory. V čase lacných dát sa tak stali komunikačným kanálom číslo jedna. Najúspešňejšou z nich je WhatsApp, ktorý dnes oslavuje 10. výročie.

whatsapp-2035062_1280
pixabay.com

Presne pred 10 rokmi (rok 2019) bola spustená služba WhatsApp pre iPhony a smartfóny s Androidom. Koncom toho istého roka dostala aplikácia veľmi významnú aktualizáciu, ktorá do veľkej mier predurčila jej úspech - posielanie fotiek a videí. Ľuďom bolo neskôr možné zdieľať svoju polohu a v roku 2010 sme si mohli užívať skupinový čet.

Dôležitým míľnikom bolo aj posielanie hlasových správ, ktoré je v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi populárnou funkciou. Ľudia už nemusia písať zdĺhavé texty, jednoducho stlačia virtuálne tlačidlo a nahrajú odkaz, ktorý si môže adresát vypočuť a reagovať naň. V roku 2014 bola aplikácia WhatsApp kúpená gigantom facebook a stala sa tak jeho súčasťou. Na jednej strane sa Facebook zbavil veľkej konkurencie pre jeho Facebook Messenger, na strane druhej mohol ako vlastník niektoré funkcie zakomponovať do vlastnej komunikačnej aplikácie.

Prvé skutočné úspechy zaznamenal WhatsApp v rokoch 2015 a 2016, keď spustil webovú verziu svojej appky, takže komunikácia bola ešte dostupnejšia. V tom období mal už WhatsApp zhruba jeden milión aktívnych používateľov mesačne. V roku 2016 sa tiež objavila šifrovaná komunikácia a videohovory. V poslednom období boli pridané skupinové hovory alebo podpora nálepiek, ktoré sú obľúbené najmä u mladších ročníkov, čo z WhatsAppu urobilo komplexnú komunikačnú platformu.

O nových funkciách sa dnes už hovorí menej, no minimálne jedna významná zmena sa v budúcnosti s WhatsAppom udeje. Spoločnosť Facebook sa chystá prepojiť svoje služby Facebook, Messenger, Instagram či WhatsApp, takže používatelia budú medzi nimi môcť voľne komunikovať.

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio