MOBIL.sk MOBIL.sk

MicroSD karty preraďujú na vyššiu rýchlosť. Stanú sa z nich vymeniteľné SSD disky
zdroj: Sdcardassociation / YouTube

MicroSD karty preraďujú na vyššiu rýchlosť. Stanú sa z nich vymeniteľné SSD disky

Pred necelým rokom bol stanovený nový štandard pamäťových kariet SD Express. Ten na karty rovnakej veľkosti pridal druhý rad konektorov, čo do budúcnosti umožní oveľa rýchlejšie prenosové rýchlosti. Najnovšia správa od SD asociálcie hovorí, že na vyšší rýchlostný stupeň preradia aj drobné microSD karty.

Pokiaľ sa jedná o pamäťové karty typu SD, tak majitelia mobilov by ich zvýšenie rýchlosti veľmi využiť nemohli. Sú totiž určené najmä pre fotoaparáty či počítače. V najmenších elektronických zariadeniach, ako sú smartfóny a prenosné Hi-Res prehrávače hudby, sa stretneme skôr so štandardom drobných microSD kariet.

V priebehu rokov sa vylepšovali procesory, pamäte RAM a tiež rýchlosti a kapacity vstavaných dátových úložísk. Jednou z mála súčastí, ktoré nezaznamenali razantnejší nárast výkonu boli práve externé karty microSD. Hoci tie 4K video zapisovať zvládajú, predsalen boli najpomalšou súčasťou týchto zariadení. Budúcnosť si ale žiada viac. Asociácia SD kariet tak pri príležitosti veľtrhu MWC 2019 v Barcelone predstavila nový štandard kariet microSD Express, ktré budú dosahovať rýchlosť až 985 MB za sekundu.

To je ohromný nárast vzhľadom na súčasne predávané karty. Štandard UHS-I podporuje totiž prenosové rýchlosti do 100 MB za sekundu a rýchlejší UHS-II klasického štandardu microSD zhruba 300 MB za sekundu. Dobrou správou je, že nové microSD karty nebudú iba znateľne rýchlejšie, ale s podporou radiča PCIe 3.1 budú aj energeticky menej náročné. Nové karty si požičiavajú niekoľko funkcií od klasických SSD diskov. V budúcnosti ich využijeme pre multitasking alebo pre operácie v rýchlych 5G sieťach.

A teraz mierne zlé správy. Pre použitie nových kariet micro SD Express bude potrebné, aby výrobcovia do svojich smartfónov zahrnuli nový typ microSD slotov. Nové karty, ktoré budú spočiatku zrejme dosť drahé, síce budú spätne kompatibilné aj so súčasnými slotmi, ale ich maximálna rýchlosť bude záležať od slotu na pamäťové karty. Keď teda budete v budúcnosti kupovať svoj nový smartfón, nezabudnite sledovať informáciu, či podporuje karty microSD Epress.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio