MOBIL.sk MOBIL.sk

Google Asistent sa dostane bližšie k používateľom prostredníctvom samostatného tlačidla na väčšine mobilov
zdroj: Google

Google Asistent sa dostane bližšie k používateľom prostredníctvom samostatného tlačidla na väčšine mobilov

Virtuálni asistenti sú vcelku dobrými pomocníkmi. Ich najväčšou slabinou sú však jazykové obmedzenia. Väčšina je totiž schopná komunikovať len v najrozšírenejších svetových jazykoch. Až na jedného. Google asistent rozumie aj slovenčine, no málokto ho využíva na pravidelnej báze. Čoskoro sa však možno všetko zmení.

Dopomôcť má k tomu obyčajné tlačidlo. Možno to znie nelogicky, ale dnešný používateľ smartfónu je vcelku enivý človek a k svojmu fungovaniu potrebuje skratky. Tá ku Google Asistentovi bude viesť práve cez fyzické tlačidlo na telách smartfónov. Hoci spoločnosť Google na veľtrhu MWC v Barcelone sama o sebe nepredstavila žiadnu špeciálnu novinku, tejto informácii status novinky spokojne udeliť môžeme.

Google sa totiž dohodol s rôznymi výrobcami mobilov, že do svojich telefónov začnú zahŕňať špeciálne tlačidlo, ktorým asistenta od Google spustíme. Mohli sme to vidieť u telefónov Nokia, u modelu Xiaomi Mi 9, či modeloch od LG. A vôbec nemá ísť o prechodný trend. Spoločnosť Google očakáva, že v blízkej budúcnosti bude tretími stranami vyrobených viac než 100 000 takýchto zariadení.

Google ilustračné
Google ilustračné (flickr.com)

Prvým smartfónom s takýto tlačidlom bol model G7 ThinQ od LG a neskôr tlačidlo do svojich Pixelov 3. generácie zakomponovala aj samotná spoločnosť Google. Samsung takéto tlačidlo má na svojich smartfónoch už nejaký čas. Problémom je, že sa ním spúšťa asistent Bixby, ktorý vôbec nie je málo inteligentný, len komunikuje iba v niekoľkých svetových jazykoch. Navyše mu do kariet nehral ani fakt, že Samsung často Bixby tlačidlo umiestnil veľmi nevhodne a Byxby sa spúšťal aj pri náhodných stlačeniach. Ľudia ho teda začali mať v zuboch.

Našťastie sa spoločnosť Samsung poučila a v novinkách radu S10 (a tiež v tých minulých) umožní prostredníctvom softvérovej aktualizácie preprogramovať tlačidlo na Google Asistenta. V budúcnosti teda budeme schopní ovládať naše smartfóny hlasom. To sa hodí pri činnostiach, keď nemáme voľné ruky. V budúcnosti by sme teda mohli ovládať smartfóny výlučne hlasom, pričom dotyk by bol len doplnkovým spôsobom ovládania. Virtuálni asistenti sa však do tej doby ešte budú musieť zlepšiť.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio