MOBIL.sk MOBIL.sk

Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus: Stredná trieda s predĺženou obrazovkou
zdroj: Sony

Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus: Stredná trieda s predĺženou obrazovkou

Sony sa tento rok rozhodol zmeniť názvy svojich smartónov. Predstavili nám novú vlajkovú loď s názvom Xperia 1 a okrem nej sme sa dočkali aj dvojice mobilov strednej triedy – Xperia 10 a 10 Plus. Poďme sa pozrieť na to, aké novinky okrem názvu priniesli.

Nezameniteľný dizajn

Z dizajnového hľadiska vyčnievajú oba smartfóny už na prvý pohľad. Zaujmú predĺženou obrazovkou s pomerom 21:9 a úzkymi okrajmi okolo obrazovky. Nenájdeme tu žiadny výrez, Sony radšej zvolil klasický spôsob umiestnenia kamery. Xperia 10 ponúka 6 palcovú a Xperia 10 Plus 6,5 palcovú obrazovku.

Vďaka dlhšiemu displeju sa na obrazovku zmestí viac obsahu. Môžete napríklad sledovať video a počas toho si pohodlne písať s priateľmi. Aby spravil Sony takýto multitasking pohodlnejší, prišiel s novou možnosťou. Stačí, ak podržíte prst nad aplikáciou a ponúkne sa vám možnosť na rozdelenie obrazovky a používanie dvoch aplikácií zároveň.

Zadná strana je presne taká, na akú sme u smartfónov od Sony zvyknutí. Hranatý dizajn s duálnou kamerou umiestnenou na samom vrchu možno pre niekoho príde zaujímavý a dizajnovo vydarený, no podľa mňa pôsobí zastaralo a zbytočne robustne. 

zdroj: Sony

Duálna kamera na zadnej strane

Ako už bolo napísané, nové Xperie majú na zadnej strane duálnu kameru. Xperia 10 ponúkne 13MP+5MP senzor a Xperia 10 12MP+8MP. Na selife fotky je určená 8MP predná kamera v oboch modeloch. Zadná duálna kamera poskytne dvojnásobné optické priblíženie. Bohužiaľ, žiadne širokouhlé fotografie, ktoré sú dnes v móde. Na druhej strane, aj predná aj zadná kamera je vybavená funkciou SteadyShot, ktorá sa stará o dokonale ostré videá bez rozmazania, dokonca aj v pohybe. A samozrejme, nechýba efekt Bokeh, ktorý imituje fotografiu zrkadlovkou. 

Batéria a procesor

„Pod kapotou“ Xperie 10 sa nachádza procesor Snapdragon 630 SoC. Drahší variant, Xperia 10 Plus, je vybavený novším Snapdragonom 636. Výdrž batérie by mohla byť trochu sklamaním. Xperia 10 má len 2870mAh batériu, zatiaľ čo Xperia 10 Plus 3000mAh. To nie je veľmi veľa, vzhľadom na veľkosť displeja. Na druhej strane, viete ako sa hovorí... Nesúďme kým neuvidíme prvé testy.

Doplnky

Spolu s novými Xperiami nám Sony predstavilo aj niekoľko doplnkov. Sú nimi bezdrôtové slúchadlá Sony SBH82D (Sony vždy vedel nazvať svoje produkty zrozumiteľne), ktoré by mali obsahovať možnosť počúvať hudbu a zároveň počuť aj svoje okolie. Podporujú hlasových asistentov ako Google Assistant či Siri. Okrem slúchadiel sme sa dočkali aj špeciálneho obalu na mobil, ktorý môže zároveň slúžiť aj ako stojan. 

Vráťme sa ale naspäť k Xperii. Obidva nové modely prichádzajú v troch rovnakých farbách – čierna, strieborná a tmavo modrá. Špeciálne Xperia 10 ponúkne ešte ružovú a Xperia 10 Plus zlatú farbu. Cenu nám Sony zatiaľ neprezradil.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio