MOBIL.sk MOBIL.sk

Sony Xperia 1: Filmový displej a výborný fotoaparát!
zdroj: Sony

Sony Xperia 1: Filmový displej a výborný fotoaparát!

Spoločnosť Sony predstavila svoje novinky pre rok 2019. Vyčnieva medzi nimi vlajková loď s vynoveným názvom Xperia 1. Spoločnosť Sony v jej prípade stavila na 4K displej ako stvorený pre pozeranie filmov a na fotoaparát, ktorý si prepožičal funkcie z oceňovanej kategórie digitálnych bezzrkadloviek Sony Alpha.

Model Xperia 1 je štíhle, úzke a vysoké zariadenie. Spoločnosť Sony ho totiž vybavila širokouhlým 6.5-palcovým 4K (1,644 x 3,840) OLED HDR displejom s pomerom strán 21:9. Tento pomer strán displeja v smartfóne nikdy predtým použitý nebol. Rámčeky okolo displeja sú minimálne, takže v kombinácia so širokouhlým displejom sa zariadenie bude dobre držať v ruke aj ľuďom, ktorí majú menšie ruky.

Sony xperia 1
Širokouhlý displej vo filmovom pomere 21:9 je podľa spoločnosti Sony v smartfóne použitý po prvýkrát / Sony

Výkonu má na rozdávanie

V útrobách modelu Xperia 1 tiká výkonný 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 855. Spoločnosť mu robí 6 GB RAM a 128 GB úložisko. Ak so sebou vo svojom smartfóne radi nosíte veľa dát, určite vás poteší informácia, že slot na pamäťové karty microSD dokáže pracovať s médiami o kapacite až 512 GB. Batéria s kapacitou 3300 mAh by mala byť aj pre 4K displej viac než postačujúca. Telefón je samozrejme vodeodolný. Čo sa týka zuabezpečenia, spoločnosť Sony stavila na čítačku odtlačkov prstov umiestnenú v tlačidle pre uspanie a zobudenie zariadenia.

Sony Xperia 1
Sony Xperia 1 má celosklenený dizajn s kovovým rámčekom, ktorý používa väčšina dnešných smartfónov / Sony

Výkonný fotoaparát, ktorý poteší najmä kreatívcov

Konečne sa dostávame k ďalšej výnimočnej časti zariadenia. Tú nájdeme na zadnej strane a nie je ňou nič iné ako trojitý hlavný fotoaparát. Ten na rozdiel od Nokie 9 PureView ponúka 3 rozličné ohniskové vzdialenosti objektívov. Ultra široký 16 mm objektív, široký 26 mm objektív a 52 mm teleobjektív. Fotoaparátu síce chýba brutálne rozlíšenie 40 megapixelov, ktoré vo svojich vlajkových lodiach ponúka napríklad Huwei, ale jej 12-megapixelový senzor má inú výhodu.

sony xperia 1
Kýždý z troch objektívov má inú ohniskovú vzdialenosť. So Sony Xperia 1 nafotíte širokouhlé zábery, klasické fotografie aj portréty / Sony

Niektoré funkcie si Xperia 1 požičala z fotoaparátov značky Sony

Vďaka menšiemu počtu pixelov s veľkosťou až 1,4 μm by Xperia 1 mala byť schopná zachytiť viac svetla a tým pádom by sme sa mali dočkať skvelých fotografií aj za veľmi zlých svetelných podmienok. Smartfón však ovplýva ešte jednou zaujímavou novinkou. Eye AF je funkcia, ktorá je známa najmä z radu fotoaparátov Sony Alpha. Pokiaľ fotografujete človeka, smartfón automaticky zaostrí na jeho oko, čím dosiahnete profesionálnejšie vyzerajúcich fotografií. V športovom režime zas budete schopní odfotiť až 10 snímok za sekundu.

sony xperia 1
Jednou z dôležitých vlastností smartfónu bude fotoaparát s tromi optikami a množstvom funkcií pre kreatívcov / Sony

Nezabudlo sa ani na zanietených filmárov a youtuberov

A nešetrilo sa ani na videu. Spoločnosť spolupracovala so svojou divíziou pre profesionálne video CineAlta a Xperii 1 dala do vienka 4K video s 24 snímkami za sekundu. Táto snímkovacia frekvencia sa používa pri hollywoodskych filmoch. S možnosťou natáčať širokouhlé video s pomerom strán 21:9, budete mať v rukách nástroj hodný hollywoodskych filmárov. Pomôže vám v tom tiež hybridná stabilizácia obrazu technológie SteadyShot. Na výber pri natáčaní videa budú aj farebné nastavenia videa v niekoľkých módoch.

sony xperia 1
V čiernej vyzerá Sony Xperia 1 veľmi elegatne / Sony

Z ďalších technológií spomenieme napríklad zvuk certifikácie Dolby Atmos či "game enhancer", ktorý bude blokovať notifikácie a iné rušiace elementy, kým budete hrať svoje obľúbené tituly. Mimochdom s pomerom strán 21:9 budete mať v hrách dostupné väčšie zorné pole, takže by ste pred inými hráčmi mali mať taktickú výhodu. Sony pracuje na tom, aby bol tento pomer strán displeja podporovaný u všetkých populárnych titulov.

sony xperia 1
Fialový farebný variant / Sony

Presná cena a dostupnosť je zatiaľ neznáma

Sony modelom Xperia 1 hádže do ringu ostatným rukavicu a ukazuje, že aj v roku 2019 má čo zákazníkom ponúknuť. Otázne je nakoľko to ocenia samotní zákazníci. Na svoje si určite prídu hráči, fotografi, infuenceri, youtuberi a milovníci filmov. Sony Xperia 1 by sa mala dostať na pulty predajní už na jar roku 2019. Presná cena a dátum dostupnosti však ešte potvrdené neboli.

zdroj: Sony Xperia / YouTube

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio