MOBIL.sk MOBIL.sk

Nokia 9 PureView: Tá, ktorá fotí ako zrkadlovka!
zdroj: Nokia

Nokia 9 PureView: Tá, ktorá fotí ako zrkadlovka!

Po nespočetných únikoch informácií, ktoré sa ťahali celé roky, sme sa konečne dočkali. Nokia predstavila svoj model 9 s prívlastkom PureView, ktorého hlavnou prednosťou je fotoaparát s 5 optikami. Nokia však nakoniec prekvapila, pretože na usporiadanie objektívov ide úplne inak ako konkurencia.

Snažím sa vybaviť si všetky tie desiatky článkov od doby, keď svet po prvýkrát dozvedel, že spoločnosť Nokia chystá nový fotomobil. Márne. Odvtedy prešlo veľa času a tých článkov bolo neúrekom. Faktom však je, že Nokia 9 je tu. Hneď na začiatku mi však nedá neutrásiť poznámku, že opäť nejde o vlajkový model, na ktorý čakali všetci fanúšikovia celé tie roky. Neskôr vysvetlím prečo.

Nokia 9 PureView / Nokia

Nokia 9 PureView stojí na vrchole ponuky fínskeho výrobcu mobilov. Ide o mobil s moderným skleneným dizajnom, dobrým výkonom a najmä fotoaparátom s piatimi objektívmi, ktorý určite nadchne zanietených fotografov. Telo smartfónu je tvorené z anodizovaného hliníkového rámčeka (hliník radu 6000), ktorý drží pokope displej a sklenenú zadnú časť. Sklo na Nokii 9 nesie označenie Gorilla Glass 5. Zaujímavosťou je aj fakt, že smartfón prichádza na trh iba v modrej farbe.

pOLED displej má uhlopriečku 5,99 palca s rozlíšením QHD+. Jeho rohy sú zaoblené, podobne ako kraje zariadenia. Na vrchnej a spodnej strane máme širšie rámčeky, takže dizajn zariadenia je naozaj čistý. Nad displejom našli svoje miesto senzory, reproduktor, 20 - megapixelový selfie fotoaparát a logo Nokia. V rámci displeja musíme spomenúť ešte jednu vec. Nokia dala svojej vlajkovej lodi do vienka optickú čítačku odtlačkov prstov zabudovanú v displeji.

nokia 9 pureview
Nokia 9 PureView / Nokia

Po otočení telefónu na druhú stranu na nás vyskočí 5 objektívov značky Zeiss, LED blesk a hĺbkový ToF senzor. Nokia spojila svoje sily so spoločnosťou Light, ktorá jej zapožičala svoju technológiu fotografovania niekoľkými objektívmi naraz. Pokiaľ by ste čakali teleobjektív, či širokouhlé sklo, budete sklamaní. Nokia totiž veci uchopila inak. Všetky objektívy majú 12 megapixelov. Dva z nich fotografujú farebne a zvyšné tri sú monochromatické (čierno-biele), pričom pri každej fotografii odfotia scénu všetky a ich dáta následne spracúva Lux kapacitor od spoločnosti Light.

Kým ostatné smartfóny vám odfotia fotku a uložia komprimovanú JPEG fotografiu, Nokia 9 PureView je schopná ukladať 12 - megapixelové fotografie v 12 - bitovom RAW/DNG formáte. Ak sa do fotografie aspoň trochu vyznáte, tak už tušíte, že Nokia 9 je brutálnym fotografickým nástrojom. Na prezentácii bolo ukázaných niekoľkofotografií a tie vyzerajú naprosto úžasne. Fotoaparát teda využijú najmä tí, čo to s fotografiou myslia vážne. Softvérovou súčasťou Nokie 9 budú aplikácie Google Lens, Google Photos a Adobe Lightroom, takže mobil bude naozaj mocným fotonástrojom.

nokia 9 pureview
Nokia 9 PureView / Nokia

Po kapotou si pre nás Fíni pripravili procesor Qualcomm Snapdragon 845. Ide o top procesor roka 2018, ale podľa posledných informácií Nokia pracuje na aktualizovanom modeli s čipom Snapdragon 855. Procesoru sekunduje 6 GB rýchlej LPPDDR4X RAM a vnútorná pamäť 128 GB UFS 2.1 bez možnosti ju rozšíriť o pamäťové karty, čo je škoda. Poteší 3320 mAh batéria, možnosť bezdrôtového nabíjania štandardu Qi či certifikácia odolnosti IP67. Operačným systémom bude Android 9.0 Pie v absolútne čistej verzii Android One bez grafickej nadstavby. Zvyšok parametrov je úplne bežných.

Nokia stanovila cenu (na vlajkovú loď veľmi príjemných) 699 $, čo je v prepočte cca 615 eur, ale Nokia vraj v Európe nastaví cenu na 599 €. Na presný dátum dostupnosti však boli Fíni skúpi. Nokiu 9 na trhu vraj v obchodoch uvidíme v prvej polovici roka. Veľmi dôležitou informáciou je ale drobnosť, ktorú sme sa dozvedeli v závere celej prezentácie. Nokia 9 bude exkluzívnym zariadením, ktoré pôjde do predaja iba v jednom náklade. Už nikdy sa nevyrobia ďalšie zariadenia.

nokia 9 pureview
Nokia 9 PureView / Nokia

Možno tak spoločnosť robí preto, aby umelo zvýšila dopyt po zariadení a možno sú si iba vedomí toho, že Nokia 9 bola len akýmsi testovacím zariadením, v ktorom použili minuloročný typ procesoru. Podľa zákulisných informácií by sme sa už na prelome augusta a septembra mali dočkať vynoveného modelu 9 s novším procesorom a všeobecne lepšími špecifikáciami. Nokia 9 PureView tak bude skôr určená pre milovníkov fotografie než pre technicky zameraných zákazníkov.

zdroj: Nokia

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio