MOBIL.sk MOBIL.sk

Aj Huawei má svoj skladací smartfón! Mate X je ale úplne iný ako konkurencia
zdroj: phonearena.com

Aj Huawei má svoj skladací smartfón! Mate X je ale úplne iný ako konkurencia

Samsung nám v stredu predstavil svoj prvý skladací smartfón Galaxy Fold. Ten ale nezostal dlho bez konkurencie. Čínsky Huawei totiž dnes ukázal ohybnú novinku s názvom Mate X a musíme povedať, že Samsung v mnohých veciach prekonal.

Dizajn s jedinou obrazovkou

Huawei sa rozhodol vybrať trochu inou cestou ako jeho juhokórejský konkurent. Mate X ponúka len jeden displej, ktorý sa ohýba do vonkajšej strany. Ten istý displej sa preto bude používať v zloženom aj rozloženom stave. Na jednej strane sa pod displejom nachádza hrubý pás, v ktorom je ukrytý snímač odtlačkov prstov, nabíjací port a tri fotoaparáty, ku ktorým sa ešte dostaneme. Aj keď hrubý pás trochu kazí inak čistý dizajn smartfónu, Huawei tvrdí, že ide o zámer. Vďaka nemu môžete mobil držať pohodlne aj v jednej ruke.

zdroj: Huawei

V rozloženom stave ponúkne Mate X veľký, 8 palcový AMOLED displej s rozlíšením 2480 x 2200 pixelov. Čo je zaujímavé, po zložení do veľkosti mobilu môžete používať obidve obrazovky. Predná časť displeja, ktorú by sme mohli nazvať aj ako hlavná, má 6,6 palcov. Zadná má kvôli pásu s kamerami o niečo menej – len 6,38 palcov. Aj napriek nemu sa ale výrobcovi podarilo udržať rozumnú hrúbku zariadenia – 11mm.

85% batérie len za pol hodinu

Mate X je vybavený vlastným procesorom od Huawei, Kirin 980 SoC. Tento procesor mimochodom poháňa aj minuloročné smartfóny Mate 20 Pro a je založený na 7nm technológií. Šťavu mu budú dodávať dve oddelené batérie, ktoré spolu ponúknu 4500mAh. Vzhľadom na úspornosť čipu Kirin 980 SoC by ste sa teda o slabú výdrž nemali obávať. Navyše, podporovať bude ultra rýchlu nabíjačku s 55W, vďaka ktorej dokážete dobiť mobil z nuly na 85% v priebehu 30 minút!

Podpora 5G

Mate X sa stáva prvým smartfónom od Huawei, ktorý podporuje nové 5G siete. Aj keď ich pokrytie vo svete je stále biedne (na Slovensku nulové), v budúcnosti by tento fakt mohol prísť vhod. Zároveň ponúka možnosť využívania dvoch SIM kariet, pričom jedna môže fungovať v 5G a druhá v 4G sieti.
Tri kamery vzadu, žiadna vpredu.

Na zadnej strane skladacieho mobilu nájdete trojitú kameru, ktorú pripravili v spolupráci so spoločnosťou Leica. Podobne ako pri Mate 20 Pro, aj tu sa skladá z hlavného fotoaparátu, telefoto kamery a jedného pre ultra široké zábery. Vďaka tomu si môžete užiť rozmazané pozadie pri fotení portrétov a tiež zábery, do ktorých zmestíte viac objektov ako pri klasickom fotení. 

A čo predná kamera? Mate X ju vlastne vôbec nepotrebuje. Vďaka svojej konštrukcií ju môžete pri zloženom stave používať aj na fotenie selfie fotiek. 

Pripravte si poriadny balík peňazí...

Na záver sa nám samozrejme núka otázka, koľko bude vlastne tento skladací mobil stáť. Huawei Mate X pôjde do predaja s cenovkou 2299 eur. To je vlastne ešte o niečo viac, ako avizovaná cena konkurenčného Galaxy Fold od Samsungu. Predávať sa začne niekedy v polovici roka. Tak čo, máme nejakých záujemcov?

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio