MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako zrýchliť svoj Android telefón alebo tablet #2
zdroj: pexels.com

Ako zrýchliť svoj Android telefón alebo tablet #2

Ak máte svoje Android zariadenie už nejaký čas, môže sa stať, že vám začne pracovať pomalšie. Je to dosť obmedzujúce najmä vtedy, keď máte náročný deň a potrebujete pracovať naozaj rýchlo. Môžete zvoliť dva prístupy. Nechať sa vyprovokovať až na hranu, zariadenie hodiť o zem a kúpiť si nové alebo jednoducho urobiť pár úkonov, ktoré vedú k optimalizácii.

Aktualizujte na poslednú verziu Androidu

Nové verzie operačného systém často riešia bezpečnostné chyby, ktoré môžu stáť za spomalením vášho zariadenia. Ak nepomohol reštart, vymazanie widgetov a internetové pripojenie je tiež ok, je načase skontrolovať verziu vášho Androidu, resp. či náhodou nie je k dispozícii jeho aktualizácia.

  • choďte do menu a spustite “Nastavenia
  • posuňte obrazovku úplne dole a kliknite na položku “O teblete” alebo “O smartfóne
  • teraz kliknite na položku “Aktualizácia systému”, ktorá sa zvyčajne nachádza na samom vrchu zoznamu. Smartfón vám ukáže, či potrebujete svoj smartfón aktualizovať a ak áno, tak kliknete na samotné tlačítko aktualizovať. Ostatné už systém urobí za vás. Proces aktualizácie je sprevádzaný nápismi, ktoré vás budú o všetkom informovať.

Po tom, čo sa aktualizácia dokončí, choďte opäť do menu aktualizácie a vyskúšajte to znova. Niekedy sa totiž stane, že ak sa telefón dlhšiu dobu neaktualizuje, môže na vás čakať aj niekoľko aktualizácií. Postup opakujte, kým vám systém neoznámi, že váš telefón je aktualizovaný a že používate najnovšiu verziu systému Android.

Odstráňte Bloatware a uvoľnite miesto

Bloatware sú aplikácie, ktoré ste našli v telefóne hneď po jeho prvom spustení. Niektoré patria Googlu a sú nápomocné, ale niektoré boli pridané samotným výrobcom telefónu (Samsung to robí neustále). Jednak máte potom aplikácie duplicitne (Samsung kalendár a Google kalendár atď.), čo vám zaberá pamäť a úložisko a potom to, samozrejme, spomaľuje systém a celý smartfón.

Naneštastie s veľkou pravdepodobnosťou nebudete môcť odstrániť všetok tento bloatware. Výrobcovia týchto aplikácií urobia jednotlivé aplikácie neodstrániteľné, aby ich majitelia skrátka používali. Dobrou správou je, že sa dajú zakázať. Choďte do “Nastavenia” > “Aplikácie” a tu v zozname zakážte alebo odinštalujte aplikácie, ktoré nepoužívate. Smartfónu bez nich odľahne a možno práve toto vyrieši váš problém.

To isté platí aj pri obsahu, ako sú fotky alebo hudba. Pokiaľ máte menej ako 1 GB volného miesta, bude vhodné si tento obsah zálohovať na počítač a uvoľniť tak miesto v telefóne. Priamo to telefón nezrýchli, ale tento úkon často zoptimalizuje chod systému. Ak sa súborov v smartfóne nechcete vzdať a váš mobil podporuje pamäťové karty, kúpte si väčšiu pamäťovú kartu.

Skúste vymazať vyrovnávaciu pamäť aplikácií

Znie to zložitejšie, než to v skutočnosti je. Aplikácie občas do našich telefónov stahujú rôzny obsah zahrňujúci dáta, grafiku atď., aby zabezpečili svoje rýchlejšie načítanie a spúšťanie. Lenže toto potom robí neplechu v systéme, ktorý tým paradoxne trpí a spomaľuje sa.

  • choďte do “Nastavenia
  • posuňte sa nižšie v menu a kliknite na “Úložisko”, “Pamäť” alebo “Ukladací priestor"
  • tu nájdite "Údaje uložené vo vyrovnávacej pamäti” a po kliknutí na to sa tieto dáta vymažú. Potom už len kliknite na OK.

Stále je smartfón pomalý?

Ak to všetko stále nepomohlo, jedinou vecou, čo pred kúpou nového zariadenia ešte môžete urobiť, je vrátiť telefón do výrobných nastavení. To uvedie telefón do stavu, v akom bol v deň, keď ste ho spustili po prvýkrát. Nezabudnite si svoj obsah (hudbu, fotky, kontakty) zálohovať na počítači a potom už len “Nastavenia” > “Obnovenie a záloha” > “Obnoviť údaje od výrobcu” alebo “Obnoviť továrenské nastavenia”. Každopádne, pokiaľ je váš smartfón príliž starý, moderné aplikácie ho svojimi nárokmi na pamäť zahltia opäť. A tak budete môcť celý proces opakovať.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio