MOBIL.sk MOBIL.sk

Galaxy Fold: Samsung predstavil skladaciu budúcnosť smartfónov. Mobil a tablet v jednom!
zdroj: Samsung

Galaxy Fold: Samsung predstavil skladaciu budúcnosť smartfónov. Mobil a tablet v jednom!

V roku 2011 nám Samsung prvýkrát predstavil prototyp ohybného displeja. Po viac ako osemročnom vývoji tohto zariadenia sme sa ho dnes konečne dočkali. Na evente Unpacked 2019 bol oficiálne predstavený prvý skladací mobil od Samsungu s názvom Galaxy Fold.

Tablety sa síce skvelo používajú, avšak kvôli veľkosti nie sú vhodné na každodenné nosenie. Mobily sú zas spratné, ale limituje nás veľkosť ich obrazovky. Preto sa Samsung rozhodol predstaviť zariadenie, ktoré nemôžeme označiť ako mobil ani tablet. Ide o celkom novú kategóriu ohybných zariadení, ktoré sú kombináciou oboch.

Jedno zariadenie - dva spôsoby používania

Galaxy Fold ponúka dva AMOLED displeje. Prvý z nich sa využíva v režime mobilu a má 4,6 palcov. Druhý, „hlavný displej,“ so 7,3 palcami sa nachádza na vnútornej strane a je ohybný. Vďaka tomu môžete novinku otvárať podobne ako knihu a používať ju v dvoch režimoch. Displej sa dokáže ohnúť do úplnej polohy vďaka špeciálnej polymérovej vrstve a je o polovicu tenší ako u bežných mobilov. 

Všestranný fotoaparát

Smartfón je vybavený až šiestimi fotoaparátmi. To preto, aby bol vždy pripravený zachytiť aktuálnu scénu. Na zadnej strane sa nachádzajú tri objektívy (16Mpx + 12Mpx + 12Mpx), na vnútornej strane dva (10+8Mpx) a na vonkajšej jeden pre selfie fotografie (10Mpx). Snímač odtlačkov prstov je umiestnený na hrane zariadenia v tlačidle na spustenie (to znamená – žiadny snímač v displeji).

Zariadenie je poháňané bližšie nešpecifikovaným 7nm osemjadrovým procesorom. Prichádza s 512GB vnútornej pamäte v kombinácií s 12GB pamäte RAM. Samsung vložil do smartfónu hneď dve batérie, vďaka čomu je hmotnosť vyvážená po celom tele. Spolu ponúknu 4380mAh kapacitu. Ponúka aj možnosť Wireless PowerShare, teda bezdrôtové nabíjanie iného zariadenia.

Prispôsobené užívateľské prostredie

Keďže ide o nové zariadenie, Samsung musel pracovať aj na novom spôsobe ovládania, v ktorom mu pomáhala spoločnosť Google a komunita vývojárov pre Android. Používateľské rozhranie je prispôsobené dvom režimom používania, ktoré medzi sebou perfektne spolupracujú. Ak v zloženej polohe spustíte nejakú aplikáciu a následne mobil otvoríte do režimu „tabletu“, zobrazí sa v stave, v akom ste ju pustili. Väčší displej ponúka aj pokročilý multitasking, vďaka ktorému môžete na jednej obrazovke vidieť a používať až tri aplikácie naraz. 

A nakoniec cena...

Galaxy Fold bude k dispozícií v štyroch farbách – Space Silver (vesmírna strieborná), Cosmos Black (kozmická čierna), Martian Green (marťanská zelená) a Astro Blue (hviezdna modrá). Teraz ale prejdime k tomu, čo nás všetkých tak veľmi zaujíma – jeho cena. A tá teda nie je vôbec nízka. Predávať sa má od 24. februára za 1980 dolárov, teda 1750 eur. Ako to bude s dostupnosťou (a cenou) na Slovensku zatiaľ nebolo rozhodnuté.

zdroj: youtube.com / Samsung
zdroj: TS Samsung

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio