MOBIL.sk MOBIL.sk

Našla sa súvislosť medzi kvalitou ovzdušia a ľudským šťastím. Vedci na výskum použili sociálne siete.
zdroj: MOBIL.sk

Našla sa súvislosť medzi kvalitou ovzdušia a ľudským šťastím. Vedci na výskum použili sociálne siete.

Sociálne siete dokážu poslužiť nielen bežným ľuďom, ale aj vedcom pri výskume. V tom najnovšom sledovali vzťah medzi ľudským šťastím a urovňou znečistenia ovzdušia. Výsledky vôbec neprekvapili.

Kde inde sa dá merať vplyv kvality ovzdušia na ľudské zdravie ako v najľudnatejšej krajine sveta - Číne. Tamojšie mestá sú totiž preľudnené a kvalita ovzdušia v nich je veľmi skloňovanou témou, veď nie je ničím výnimočným, že sa čínske metropoly z času na čas ponárajú do smogu.

Problémom je, že hoci sa dá predpokladať, že znečistené ovzdušie bude vplývať na psychiku ľudí a v miestach, kde je vzduch znečistený spaľovaním uhlia, industrializáciou či motorovými vozidlami, budú ľudia menej šťastní, je veľmi ťažké zmerať túto súvislosť.

Vedci teda začali sledovať príspevky ľudí na čínskej sociálnej sieti Weibo, ktorá je akousi obdobou Twitteru. Medzinárodný tím v období 1. marca až 30. novembra 2014 zaznamenával príspevky ľudí na sieti. Celkovo ich bolo pre potreby výskumu zaznamenaných zhruba 210 miliónov od ľudí, ktorí žili v 144 mestách na území Číny.

cina mesto
Pixabay.com

Na sledovanie bol použitý špeciálne navrhnutý softvér pre sémantickú analýzu, ktorý vyhodnocoval množstvo sentimentu v príspevkoch a na základe tohto pre každé miesto vytvoril index šťastia v rozmedzí od 1 po 100 bodov.

Meranie dokázalo zachytiť aj krátkodobé zmeny nálad obyvateľstva, o čom sa výskumníci presvedčili pri meraní statusov v dňoch, keď sa odohrali nejaké udalosti. Ľudia boli napríklad štastní, keď sa v Pekingu odohralo stretnutie o ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráci. Keď však havarovalo lietadlo 370 spoločnosti Malaysia Airlines, ľudia boli generálne deprimovanejší.

Pokiaľ sa jedná o ovzdušie, vedci získaný index šťastia porovnali s nameranými hodnotami znečistenia ovzdušia počas sledovaných dní. Výsledkom bolo zistenie, že kvalita ovzdušia naozaj ovplyvňuje náladu, hoci iba miernym spôsobom.

Hoci ľudia netušili, že ich príspevky na sociálnej sieti sú zaznamenávané a výsledok teda nemohli vedome ovplyvňovať, aj tak sa nedajú výsledky štúdie považovať za presné. Na čínskych sociálnych médiách sa totiž všeobecne nenachádzajú chudobnejší ľudia či starší občania.

Na druhej strane fakt, že sociálne siete používajú mladší a vzdelanejší ľudia, ktorí sú pre Čínu veľmi dôležití, by mohli donútiť vládu, zamyslieť sa nad zavedením striktnejších regulácií pre zlepšenie životného prostredia v mestách. Štúdia bola publikovaná v magazíne Nature Human Behavior.

Sociálne siete nám teda už dávno neslúžia iba na komunikáciu zo svetom, či získavanie informácií pre zacielenú reklamu, ale evidentne sa dajú využiť aj pre zlepšenie kvality ľudského života. Otázne je, či výsledky výskumu nakoniec kompetentní zoberú do úvahy.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio