MOBIL.sk MOBIL.sk

Američan vytvoril cheat do online hry GTA V. Teraz musí zaplatiť 150 tisíc dolárov!
zdroj: pexels.com, GTA V

Američan vytvoril cheat do online hry GTA V. Teraz musí zaplatiť 150 tisíc dolárov!

V minulosti boli podvodné programy, ktoré vám uľahčovali hru (cheaty), považované za nesprávne a praví hráči nimi pohŕdali. Dnes je vytváranie cheatov navyše aj nelegálne. Aj napriek tomu sa stále nájde mnoho ľudí, ktorí tieto podvodné programy vytvárajú a dokonca sa na nich snažia zarobiť.

Typickým príkladom je Jhonny Perez z Floridy, ktorý vytvoril cheat do populárnej hry Grand Theft Auto V. Jeho meno je Elusive a umožňuje hráčom manipulovať s hrou vo svoj prospech. Dokáže vygenerovať v hre nekonečné množstvo peňazí, získať zbrane, ale napríklad aj kozmeticky upraviť celú hru. Autor ho predával online za 10 až 30 dolárov.

Vydavateľ GTA V Take-Two Interactive, ktorý je materskou spoločnosťou Rockstar Games, ho preto zažaloval na americkom Okresnom súde. Argumentovali tým, že cheat poškodil reputáciu hry a škodil legitímnym hráčom. Navyše, keďže si hráči mohli pomocou Elusive vygenerovať koľko peňazí chceli, vývojári im nemohli predávať digitálnu menu za reálne peniaze. 

zdroj: Punch Modz | youtube.com

GTA V pre počítač má už 4 roky a jeho vývojári na ňom stále pracujú. Pravidelne zverejňujú aktualizácie, pridávajú novinky či opravujú chyby. To sa im darí robiť aj vďaka mikrotransakciám priamo v hre. Perez ich svojim programom pripravil o časť týchto peňazí.

Súd Perezovi priznal vinu a obvinil ho z porušenia autorských práv a zmluvy. Teraz bude musieť zaplatiť sumu 150 tisíc dolárov spoločnosti Take-Two Interactive a zároveň preplatiť súdne poplatky vo výške takmer 70 tisíc. 

zdroj: rockstargames.com

Nie je to prvýkrát, čo vývojárske štúdio bojuje proti cheaterom súdnou cestou. Epic Games, autor hry Fortnite, podal v októbri 2018 žalobu na dvojicu YouTuberov, ktorí sú údajne zodpovední za predávanie cheatov do rôznych online hier.

Najnovšie z kategórie: Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio