Mobil.sk Mobil.sk

Nový spôsob navigovania sa stáva realitou! Google testuje rozšírenú realitu v Google Maps
zdroj: Google

Nový spôsob navigovania sa stáva realitou! Google testuje rozšírenú realitu v Google Maps

Google sa nám už dlhšie snaží prostredníctvom technológií zjednodušiť cestovanie po svete. Ich prekladač Google Translate napríklad umožňuje prekladať konverzáciu v reálnom čase, prípadne prostredníctvom fotoaparátu. Ďalšou novinkou, ktorá uľahčí cestovanie po nových mestách, je pripravovaná navigácia s rozšírenou realitou v Google Maps.

O tejto novinke nám prvýkrát povedali na vývojárskej konferencií Google I/O. Spoločnosť vtedy predstavila funkciu, ktorá zjednoduší naše navigovanie po mestách a zjednoduší hľadanie obchodov, pamiatok či reštaurácií. Po jej spustení sa užívateľom zapne kamera, ktorá sníma ich okolie a aplikácia do nej začne cez rozšírenú realitu (AR) vkladať šípky, ktoré ich budú viesť do cieľa.

Prví užívatelia už AR navigáciu testujú

Teraz sa z tejto funkcie začína stávať realita a prví užívatelia si ju môžu vyskúšať na vlastnej koži. Google začal rozšírenú realitu testovať na obmedzenom počte ľudí, medzi ktorými je aj redaktor Wall Street Journal, David Pierce. Ten si počas hľadania kaviarní všimol v svojej appke nové tlačidlo „Start AR.“ Po jeho stlačení sa mu aplikácia premenila do režimu rozšírenej reality. 

Google následne začal získavať informácie z jeho kamery, služby Street View, informácií z vlastných serverov a kombinovať ich dokopy, aby sa dostal presne na miesto, kam potrebuje. Akonáhle zložil mobil dole a otočil ho k zemi, aplikácia sa sama prepla na klasickú mapu.

Google Maps sa orientuje tak, že skenuje objekty v okolí a porovnáva ich so svojimi údajmi | zdroj: Google

Využitie má len počas chôdze

Funkcia je najmä kvôli bezpečnosti určená len na používanie počas chôdze. Rachel Inman, vedúci celého projektu, povedal, že AR navigácia v Google Maps je určená pre momenty typu „Vystupujem z metra a neviem kam mám ísť najskôr.“ Aby ste sa do nej príliš neponorili a venovali pozornosť aj okoliu, aplikácia vám pravidelne pripomína, aby ste mobil zložili nadol.

Nevieme, kedy bude novinka oficiálne spustená. Google ešte určite potrebuje nejaký čas na testovanie. Akonáhle sa tak ale stane, otvoria sa nám nové brány v navigovaní a objavovanie nových miest bude ešte pohodlnejšie a rýchlejšie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Fun rádio