MOBIL.sk MOBIL.sk

Nokii sa v minulom roku opäť darilo. Samsung a Apple skôr strácali zákazníkov
zdroj: MOBIL.sk

Nokii sa v minulom roku opäť darilo. Samsung a Apple skôr strácali zákazníkov

Trh so smartfónmi po rokoch rastu zažíva v poslednom období stagnáciu. Cítia to najmä veľkí hráči ako Apple či Samsung. Neplatí to však pre Nokiu.

Pred pár rokmi, keď sa objavili informácie o tom, že Nokia sa opäť chystá vyrábať telefóny, sa zdalo nereálne, aby sa akákoľvek (staro)nová značka dokázala presadiť na presýtenom trhu so smartfónmi. V Nokii sa k tomuto kroku odhodlali a zdá sa, že urobili veľmi dobre. Kým totiž Samsung či Apple svoje pozície strácajú, existuje niekoľko výrobcov, ktorým predaje rastú. Reč je aj o Nokii.

Najnovšie čísla z predajov za minulý rok sú k dispozícii a Nokia sa môže radovať. Ide totiž o výrobcu, ktorý rastie neskutočným tempom. Len v minulom roku sme písali o tom, že v roku 2017 na trhu so smartfónmi obsadila celkovo 11. priečku. V roku 2018 sa však usadila rovno na 9. mieste medzi výrobcami smartfónov. Celkovo jej tak aktuálne zhruba 1 % celosvetovo predaných smartfónov.

Výsledky predajov smartfónov jednotlivých značiek za rok 2017 a 2018 / Counterpoint

Predaje Nokie vzrástli z hodnoty 7,7 milióna kusov predaných smartfónov na počet 17,5 milióna, čo značí, že im predaj smartfónov vzrástol až o 126 %. Výrobca Xiaomi medziročne narástol o 26 % (4. priečka), Huawei o 34 % (3. priečka), kým Apple so Samsungom percentá skôr strácali. Je potrebné si však povedať niekoľko ďalších faktov.

V prvom rade ide o to, že Nokia zatiaľ vo svojom portfóliu nemá žiadnu vlajkovú loď. Tej by sme sa však mali dočkať už v najbližšom období a na nasledujúce obdobie už Nokia ohlásila aktivitu aj v tomto segmente. Po druhé, Nokia sa v rebríčku predaných mobilov pohybuje podstatne vyššie. Jej hlavným predajným artiklom sú totiž tlačidlové smartfóny, ktorých ročne predáva niekoľkonásobne viac.

Tretím nezanedbateľným faktom je, že Nokia ešte stále nemá dobre vyvinutú predajnú sieť a na niektorých veľkých trhoch (India) začala intenzívnejšie operovať až v minulom roku. V Amerike sú smartfóny Nokia tiež skôr raritou. Rok 2019 by tak mohol byť pre Nokiu opäť úspešnejším ako bol ten predchádzajúci.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio