MOBIL.sk MOBIL.sk

OLED technológia do 10 rokov ovládne svetový priemysel s displejmi!
zdroj: Pexels / MOBIL.sk

OLED technológia do 10 rokov ovládne svetový priemysel s displejmi!

Keď sa povie OLED displej, väčšina ľudí si predstaví veľmi živé podanie farieb, skutočne čiernu farbu a zahnutý displej. To sú totiž veci, v ktorých OLED technológia vyniká. V roku 2018 patrilo až 60 % všetkých vyrobených OLED displejov smartfónom.

Fakt, že organické materiály môžu svietiť, bol objavený už v roku 1950 vo Francúzsku. Tento objav bol základným kameňom pre vznik dnešnej OLED technológie. Prvé prototypy sa začali objavovať až v priebehu 90. rokov a ešte niekoľko rokov trvalo, kým sa dostali do prvých produktov.

OLED displeje však boli relatívne drahé na výrobu a nedosahovali zďaleka takých kvalít ako dnes. Preto bol ich nástup do komerčne predávaných produktov pozvoľný. V roku 2019 je však situácia už značne odlišná.

via GIPHY

OLED panely sú lacnejšie, veľmi kvalitné, navyše úsporné a väčšina ich pôvodných nedostatkov bola odstránená. Sú nimi vybavené takmer všetky vlajkové lode smartfónov a pomaly si razia cestu aj do strednej triedy zariadení. V roku 2018 bolo až 60 % OLED displejov vyrobených práve pre smartfóny.

Okrem smartfónov však túto technológiu nájdeme aj v smart hodinkách a náramkoch, v televízoroch, notebookoch, v digitálnych budíkoch aút či bežnej spotrebnej elektronike ako sú fotoaparáty, chladničky a podobne. Vedci z IDTechEx odhadujú, že biznis okolo OLED technológie vyniesol výrobcom v roku 2018 až 25,5 miliardy amerických dolárov.

via GIPHY

Väčšie rozšírenie OLED technológie najmä medzi zariadeniami s menšími uhlopriečkami môžeme očakávať aj v nasledujúcich rokoch. Najdrahšie (a pre výrobcu najziskovejšie) sú totiž panely s vysokým rozlíšením. Tie sa montujú najmä do smartfónov, pretože napríklad televízie nepotrebujú až tekú veľkú hustotu pixelov na centimeter štvorcový.

V tomto roku sa očakáva, že trh s OLED displejmi zarobí ich výrobcom až 30,3 miliardy dolárov. Kým v roku 2018 sa vyprodukovalo 3,6 milióna metrov štvorcových OLED panelov, v roku 2020 to má byť až 10 miliónov metrov štvorcových. V roku 2029 by to malo byť podľa prognóz až 50 miliónov metrov štvorcových vyrobenej OLED plochy, čo značí, že OLED displeje sa stanú absolútnym štandardom vo všetkých sférach.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio