MOBIL.sk MOBIL.sk

Google má dve nové aplikácie pre ľudí so zhoršeným sluchom
zdroj: Google

Google má dve nové aplikácie pre ľudí so zhoršeným sluchom

Väčšina aplikácií je dnes navrhovaná pre ľudí bez obmedzení. Preto je vždy veľmi pozitívne, keď sa v obchode s aplikáciami objavia appky, ktoré síce nemajú potenciál stať sa najsťahovanejšími, ale pomôžu ľuďom s nejakým hednikepom.

Spoločnosť Google je autorom nepreberného množstva aplikácií a neustále vyvíja nové. Dnes uzreli svetlo sveta dve, ktoré sa zameriavajú na nepočujúcich a ľudí so zhoršeným sluchom. Prvou z nich je aplikácia Live Transcribe (Okamžitý prepis). Tá využíva pokroku, ktorého sa spoločnosti Google podarilo dosiahnuť v posledných rokoch v oblasti rozpoznávania reči. Aplikácia používa mikrofón a počúva reč naokolo. Následne túto reč transformuje do písaného textu, čím uľahčí život nejedného človeka so sluchovým postihnutím.

Google Live Transcribe (Okamžitý prepis) / Google Play

Live Transcribe podporuje 70 svetových jazykov (vrátane slovenčiny) a rôzne nárečia, rôzne náhlavné súpravy s mikrofónom a pri jej navrhovaní sa myslelo aj na také detaily, ako je zavibrovanie v prípade, že niekto začne hovoriť. Google appku pripravuje v spolupráci s poprednou americkou univerzitou pre nepočujúcich a sluchovo postihnutých Gallaudet University.

Momentálne je Live Transcribe (Okamžitý prepis) vo fáze limitovaného beta testovania v obchode Play Store. Neskôr bude predinštlovávaná na zariadenia Pixel 3. Pokiaľ patríte k pravidelným beta testerom, postačí, ak si ju stiahnete a povolíte v nastaveniach systému. Nastavenia - Dostupnosť - Okamžitý prepis. Ostatní si môžu počkať na oficiálne vydanie appky, ktoré bude zbavené chýb. Aplikácia je však vcelku spoľahlivá a stabilná aj vo fáze beta verzie.

Google Sound Amplifier (Zosilňovač zvuku) / Google Play

Druhou aplikáciou je Sound Amplifier (Zosilňovač zvuku), ktorú spoločnosť Google predstavila ešte na októbrovej konferencii Google I/O 2018. Už podľa názvu je jasné, na čo je táto aplikácia zameraná. Poslúži ľuďom so zhoršeným sluchom zachytávať zvuky. Aplikácia totiž zachytený zvuk izoluje od prostredia a zosiňuje ho. Ideálne sa tak hodí k zachytávaniu reči v hlučných prostrediach. Zosilňovač zvuku je už verejne dostupný v obchode Google Play. Jedinou podmienkou je mať najnovší systém Android 9 Pie.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio