MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook oslávil 15. narodeniny. Stále je najpoužívanejšou sociálnou sieťou
zdroj: MOBIL.sk

Facebook oslávil 15. narodeniny. Stále je najpoužívanejšou sociálnou sieťou

Včera Facebook oslávil svoje 15. narodeniny. Najpoužívanejšia sociálna sieť, ktorá vznikla pôvodne ako školský projekt, má na účte vzostupy aj pády.

Facebook je sociálnou sieťou, ktorá dala podobu mnohým dnešným online službám, vytvorila naše online identity a navždy zmenila spôsob, akým používame internet. Všetko sa to začalo rped dekádou a pol na Harvarde, kde hŕstka študentov na internátnej izbe vytvorila komunikačnú sieť určenú pôvodne pre študentov. Celý koncept sa však stal veľmi rýchlo populárnym a rozšíril sa aj medzi bežných ľudí. Dnes ho používa 2,7 miliardy ľúdí na celom svete.

Social-Media-Facebook-Hand-3198088.jpg
maxpixel.net

Spoluzakladateľom Facebooku je Mark Zuckerberg, osoba, ktorá najmä v poslednom období polarizuje spoločnosť. Facebook totiž už dávno nie je iba komunikačnou platformou. Ide o stroj na cielenú reklamu, ktorý na ľuďoch zarába miliardy dolárov ročne. Je to možné vďaka informáciám, ktoré o sebe ľuďia sociálnej sieti dobrovoľne poskytujú. A presne obchodovanie s týmito informáciami spôsobili to, že Facebook začal byť ostro kritizovaný.

Nebolo to tak dávno, keď sa prevalila aféra okolo spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá prostredníctvom facebookovej aplikácie od ľudí tajne zozbierala osobné dáta a neskôr ich údajne použila pre lepšie zacielenie reklamy v americkej predvolebnej kampani. Mark Zuckerberg odvtedy čelí kritike verejnosti, ale Facebook ako sociálnu sieť aj naďalej obhajuje.

"Pred dobou internetu, ak ste mali na svet odlišný názor než ľudia vo vašom okolí, bolo dosť ťažké nájsť si svoju komunitu, s ktorou by ste zdieľali svoje záujmy. Ak sa niekto, koho ste poznali, presťahoval, často ste s ním stratili kontakt. Ak ste chceli upozorniť na nejaký nedostatok, museli ste íste cez politikov či tlač, či niekoho, kto mal silu vašu správu rozniesť. Ak ste chceli nájsť nových zákazníkov, museli ste si kupovať drahý reklamný priestor. Dnes sa môžete spojiť s každým," dodáva.

Zuckerberg tiež k 15. výročiu Facebooku napísal dlhý status na svojom facebookovom profile, kde sumarizuje minulosť, snaží sa pozerať do budúcnosti a popisuje, čo všetko Facebook ľuďom priniesol. Za 15. rokov sa táto sociálna sieť stala technologickým kolosom, ktorý ovplyvňuje naše životy každý deň. A to vo väčšj miere, než sme si vedomí. Facebook totiž vlastní aj celý rad iných spoločností. Medzi najznámejšie patrí Instagram alebo WhatsApp.

Ostáva už len dúfať, že sa Facebook zo svojich chýb poučí a v budúcnosti sa bude snažiť chrániť osobné dáta svojich používateľov minimálne tak veľmi, ako chráni svoje obchodné záujmy.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio