MOBIL.sk MOBIL.sk

Cítite sa nešťastní? Dajte si prestávku od Facebooku, radia vedci
zdroj: maxpixel.net

Cítite sa nešťastní? Dajte si prestávku od Facebooku, radia vedci

Spoločnosý výskum vedcov zo Stanfordskej univerzity a New York University sa pozrel na to, čo sa stane, ak sa na mesiac vzdáte Facebooku. Výsledky potvrdzujú, že sociálne médiá nás rozhodne nerobia šťastnejšími. Skôr naopak.

Výskumníci zahrnuli do štúdie 2488 ľudí, ktorí používali Facebook zhruba jednu hodinu denne. Podľa toho, ako pristupovali k návrhu deaktivovať si svoj účet na Facebooku, boli jednotlivý respondenti umiestnení do kontrolnej skupiny alebo skupiny, ktorá si svoje účty skutočne deaktivovala.

Počas mesiaca boli obidve skupiny kontrolované. Bola u nich sledovaná miera šťastia, osamelosti a tiež rôznych emócií. Skupina s deaktivovaným facebookom bola navyše sledovaná, či neporušuje svoj pôst od sociálnej siete. Štúdia má celkovo 114 strán, jej záver však v skratke znie nasledovne.

facebook ikona icon
MOBIL.sk

Ľudia, ktorí zanechali používanie Facebooku na jeden mesiac sa cítili lepšie. Boli šťastnejší a celkovo zažívali väčší pocit blahobytu. Súčasne s Facebookom začali menej používať aj ostatné sociálne siete. Viac času trávili s rodinou, s priateľmi či pozeraním televízie. Vo všeobecnosti konzumovali menej správ a obsahu.

Táto skupina zaznamenala zníženú mieru používania Facebooku aj po ukončení experimentu. Prestávka im totiž umožnila získať nový pohľad na svoje návyky. Sami účastníci uviedli, že bez Facebooku sa cítia menej informovaní o súčasných udalostiach a zároveň boli menej politicky polarizovaní.

Zo štúdie vyplýva, že si vôbec neuvedomujeme, čo všetko spôsobuje Facebook našej mysli. Jedno je však isté, čím menej informácií a (často aj falošných) správ máme na očiach, tým sme šťastnejší.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio