MOBIL.sk MOBIL.sk

Podľa štúdie nám fitness náramky ukazujú nepresné hodnoty spálených kalórií
zdroj: wikimedia.org

Podľa štúdie nám fitness náramky ukazujú nepresné hodnoty spálených kalórií

Je moderné byť fit a veľkou súčasťou toho sú dnes aj moderné fitness náramky. Tie nám pomáhajú prekonať našu lenivosť a motivujú nás k lepším výkonom, ale podľa najnovšej štúdie nás tieto smart zariadenia mierne zavádzajú.

Hlavne ženské pohlavie sa zaujíma o počet spálených kalórií. Kým mužov zaujíma skôr objem nadobudnutej svalovej hmoty, svätým grálom ženského fitness je strata kalórií. Všetky dnešné moderné fitness trackery vám zaručene ukážu presné číslo, koľko kalórií ste tou alebo onou činnosťou spálili. Tím vedcov z Aberystwyth University vo Veľkej Británii však prišiel k záveru, že niektoré populárne fitness trackery a náramky majú tendenciu preceniť počet spálených kalórií.

Do štúdie sa zapojilo 12 ľudí, pričom šiesti z nich boli muži a druhú polovicu tvorili práve ženy. Táto skupina dostala k dispozícii fitness náramky Leftsift, Letscom HR a Fitbit Charge 2. Počas testu boli účastníci vyzvaní, aby 10 minút chodili na bežiacom páse rýchlosťou 4 kilometre za hodinu a neskôr bola táto rýchlosť zvýšená na 10,5 kilometrov za hodinu.

apple_watch_os_four_cardio_tracker_inline_large_2x
Apple

Vedci merali obsah spálených kalórií u účastníkov presnou kalorimetriou, ktorej výsledkami neskôr konfrontovali s výsledkami z fitness náramkov. Výsledok? Najlepšie dopadol tracker Leftfit, ktorý výsledky skreslil iba o 2,6 %. Horšie už na tom bol Letscom HR, ten zobrazoval až o 15,7 % viac spálených kalórií, než tomu bolo v skutočnosti. Fitbit Charge 2 na treťom mieste bol najmenej presný. Ukazoval až o 53,5 % spálených kalórií viac v porovnaní s kalorimetriou.

Zaujímavé je, že pokiaľ účastníci štúdie začali klusať, tieto výsledky sa úplne zmenili. Fitbit Charge 2 skončil na prvom mieste s odchýlkou iba 4,3 %, Letscom HR ukazoval o 33,4 % spálených kalórií viac a Letsfit sa "sekol" o 40,1 percentuálneho bodu. Vedci tiež zistili, že tieto fitness náramky vykazovali väčšiu presnosť u žien než u mužov.

Nedá sa jednoznačne povedať, že by boli fitness náramky nespoľahlivé a nepotrebné. Ako motivácia sú skvelým prostriedkom k tomu, aby sme sa viac hýbali. Jediné, čo treba mať na pamäti je, že majú skôr informátívny charakter.

Najnovšie z kategórie: Smart

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio