MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook platil mladým ľuďom 20 dolárov mesačne za to, že ich mohol špehovať
zdroj: wikipedia.org, pexels.com

Facebook platil mladým ľuďom 20 dolárov mesačne za to, že ich mohol špehovať

Mysleli ste si, že v roku 2019 by mohli skončiť nekonečné kauzy Facebooku? Práve naopak...

Facebook žije a zarába najmä vďaka kvantám osobných údajov, ktoré o nás zbiera. Kvôli ochrane osobných údajov to ale samozrejme má svoje limity. Zrejme aj preto sa rozhodol, že časť svojich užívateľov bude sledovať poriadne do hĺbky a za to im bude každý mesiac platiť. 

Zameriaval sa na tínedžerov

Technologický portál TechCrunch zistil, že Facebook pracuje na programe „Project Atlas,“ do ktorého zapojil mladých ľudí vo veku 13 až 35 rokov. Platil im 20 dolárov mesačne za to, že mu dali práva na prístup k prakticky všetkým údajom v smartfóne. Od súkromných správ, cez fotky a videá až po informácie o polohe v reálnom čase. Dokonca vyžadovali, aby zapojení užívatelia odfotili stránku s históriou objednávok spoločnosti Amazon. Do svojho experimentu zapojil majiteľov Android aj iOS zariadení. Informácie získaval prostredníctvom VPN aplikácie s názvom Facebook Research. 

zdroj: pexels.com

Apple už Facebooku raz klepol po prstoch

Tá sa veľmi podobá na jednu staršiu appku tejto sociálnej siete Onavo, ktorá zbierala údaje o užívateľských návykoch a používaní aplikácií tretích strán majiteľov iPhonov a iných iOS zariadení. Apple ju ale v auguste zakázal po tom, čo upravil svoje podmienky a zakázal zhromažďovať údaje o iných aplikáciách, pokiaľ nie sú potrebné. 

Facebook pomocou tejto appky sledoval aj svojho konkurenta WhatsApp a uvedomil si, aký potenciál a silu v porovnaní s Messengerom má. Nakoniec to viedlo k tomu, že aplikáciu odkúpil v roku 2014 za 19 miliárd dolárov.

zdroj: pexels.com

Facebook sa teda aj naďalej snaží udržať si svoju pozíciu monopolu vo svete a získavať informácie o svojich konkurentoch priamo cez ich užívateľov. Modrá sociálna sieť veľmi rýchlo reaguje na trendy v oblasti sociálnych sietí a aplikácií. Len nedávno napríklad skopírovali čínsku video hudobnú aplikáciu TikTok, ktorá rastie raketovou rýchlosťou a spustili vlastnú appku Lasso. 

Vráťme sa ale ešte na chvíľu k samotnej appke Research. Krátko po tom, čo o nej TechCrunch napísal, Facebook uviedol, že s ňou končí. Hromadu údajov, ktoré o svojich užívateľoch nazbierali, im už ale asi nikto nevezme.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio