MOBIL.sk MOBIL.sk

Tim Cook konečne pripustil, že za zhoršenými predajmi iPhonov môže byť ich vysoká cena
zdroj: Apple

Tim Cook konečne pripustil, že za zhoršenými predajmi iPhonov môže byť ich vysoká cena

Po tom, čo Apple oznámil, že aj napriek vyššej cene zariadení mala spoločnosť Apple z predaja iPhonov o 15% nižší príjem než v minulosti, sa analytik Steve Milunovich opýtal šéfa Apple, či ich cenová politika nezašla priďaleko.

S nástupom iPhonu X po boku modelov 8 a 8 Plus Apple vyrukoval s novou cenovkou za extra model. Suma to bola veľmi odvážna, no vždy sa našli ľudia, ktorí ju za prémiový model boli ochotní zaplatiť. Veď bežní používatelia iPhonov si kúpili spomínané modely 8 a 8 Plus.

Lenže o rok neskôr Apple už "štandardné" iPhony nepredstavil. K iPhonu XS pribalil verziu XS Max, ktorá bola ešte drahšia a "lacnejší" iPhone XR v cene bývalého iPhonu 8 Plus bol iba slabou náplasťou pre šetrnejších ľudí.

Po pôvodných vyjadreniach Tim Cooka, ktorý uvádzal, že za horšie predaje môže menej inovácií, bol šéf Apple postavený pred priamu otázku. Analytik sa ho opýtal, či si nemyslí, že Apple zašiel pri cenovej politike iPhonov trochu priďaleko a či by nebolo vhodné ceny budúcich iPhonov vrátiť do pôvodných hodnôt.

Tim_Cook_WWDC_2012
wikipedia.org

Cook uviedol, že v Amerike bol rozdiel ceny veľmi malý. iPhone XS stál toľko, čo iPhone X. iPhone XS Max bol novým, takže stál o 100 eur viac a model XR sa v hierarchii usadil medzi iPhony 8 Plus a iPhone XS. Potom však načrtol problém vo zvyšku sveta. V niektorých krajinách využívajúcich iné meny sa ceny vyvíjali aj na základe kurzu voči doláru. Preto sa mohli vyšplhať podstatne vyššie.

Ak potom ľudia prechádzali z modelov 6, 6s alebo 7, ktoré sú stále predávané a sú naďalej skvelými (a obľúbenými) iPhonmi, cenový rozdiel medzi staršími telefónmi a novinkami bol priepastný. V závere Cook potvrdil to, čomu sa spočiatku vyhýbal:

"Takže áno, myslím si, že cena je faktorom. Preto sa s cenami snažíme pracovať a urobili sme už niekoľko obchodných opatrení, ktoré zahŕňajú napríklad aj splátkový kalendár."

Ako ste si určite všimli, Cook priamo nepotvrdil, že sa v budúcnosti dočkáme lacnejších iPhonov. Cupertinská spoločnosť by to však určite mala zvážiť, pretože takýmito krokmi stratí mnoho fanúšikov. Už to totiž nie sú iba špekulácie, ale fakty, ktoré sa premietajú aj do ziskov spoločnosti.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio