MOBIL.sk MOBIL.sk

Jeden z najväčších maliarov histórie opäť ožije vďaka umelej inteligencii
zdroj: The Dali Museum / YouTube

Jeden z najväčších maliarov histórie opäť ožije vďaka umelej inteligencii

Umelá inteligencia zasahuje stále viac do našich životov. Najnovšie bude súčasťou veľmi ambiciózneho projektu, ktorý milovníkom umenia spôsobí zimomriavky. Všetko sa uskutoční pri príležitosti 30. výročia úmrtia španielskeho maliara Salvadora Dalího.

Ak sa v priebehu tohto roka plánujete ísť pozrieť do múzea Salvador Dalího na Floride, môže sa vám ľahko stať, že vašim sprievodcom bude sám autor legendárnych obrazov, hoci je už niekoľko desaťročí mrtvy. Postará sa o to umelá inteligencia, pomocou ktorej sa podarilo zrekonštruovať podobu tohto slávneho umelca. Tá na vás bude prehovárať z obrazoviek. Prví návštevníci by mali byť týmto sprievodcom podctení už v apríli.

Tím ľudí z Gooby Silvertein & Partners použili dochovaný obrazový materiál s umelcom a strojové učenie, aby vytvorili tvárovú mimiku umelca. Po nahratí sekvencií iným človekom podobného zjavu nahradili jeho tvár práve tvárou a mimikou Salvadora Dalího. Autor obrazov sa tak bude vyjadrovať k vlastnej tvorbe, ako aj k udalostiam po jeho smrti.

Výsledok je trochu zvláštny, a to najmä kvôli tomu, že sprievodca má iný hlas než Dalí. Zvuková stopa totiž nebola podrobená strojovému učeniu prostredníctvom umelej inteligencie. Menej trénovanému oku by však kľudne mohol uniknúť fakt, že nejde o videá nahrané skutočným Dalím. Ten pohľad, tie fúzy a mimika totiž vyzerajú vcelku reálne. Až na niektoré fragmenty tváre pri zložitejších pohyboch, či artikulácii slov pôsobí video dychberúcim dojmom.

Tento počin si zrejme nájde svojich obdivovateľov a rovnako svojich odporcov, tak ako holografické stvárnenia niektorých umelcov. Múzeum sa však obhajuje, že videá sú v súlade s umelcovou osobnosťou. On sám sa totiž o médiá zaujímal a bol neochvejne presvedčený o svojej dôležitosti v rámci histórie. Sám je napokon autorom obrazu Persistence od Memory (stálosť pamäte). Ako by sa k nim však postavil naozaj sa už nikdy nedozvieme.

zdroj: adage.com

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio