MOBIL.sk MOBIL.sk

Na Spotify sa objavujú tajomní interpreti, ktorých nikto nepozná. „Vnucujú“ sa užívateľom a zarábajú stovky eur
zdroj: publicdomainpictures.net, maxpixel.net

Na Spotify sa objavujú tajomní interpreti, ktorých nikto nepozná. „Vnucujú“ sa užívateľom a zarábajú stovky eur

Možno aj vám sa v playlistoch na Spotify začali objavovať hudobníci, ktorých ste nikdy nevyhľadávali a vlastne o nich ani nikdy nepočuli.

V populárnej hudobnej službe Spotify sa začali objavovať speváci a interpreti, ktorých, zdá sa, nikto nepozná. Aj napriek tomu, že na sociálnych sieťach nemajú žiadne profily a internet ich prakticky nepozná, získavajú tisícky prehratí vďaka tomu, že sa záhadne dostanú do playlistov užívateľov. Vďaka tomu si dokážu zarobiť pomerne pekné peniaze a to bez toho, aby boli známymi spevákmi.

Krátke skladby, jednoslovné názvy a jednoduchá grafika

Ide o „umelcov“ s menami ako Bergenulo Fice, Bratte Night, DJ Bruej či Dublin Night. Zvyčajne majú spoločných viacero znakov. Vydávajú albumy s množstvom krátkych, jeden až dvoj minútových skladieb, v ktorých sa skoro vôbec nenachádza text piesne. Obal albumu majú veľmi jednoduchý a ilustrovaný, pričom jednotlivé piesne na ňom majú jednoslovné a nie príliš opisné názvy. Skoro to vyzerá tak, ako by za nimi ani nestál človek, ale robot.

Album Hit It Now od Bergenulo Five | zdroj: bbc.com

Spotify nám problém nevysvetlil

Aj napriek tomu sa ale dostávajú do playlistov užívateľov, ktorí o nich nikdy nepočuli a nevyhľadávali. Mnohí z nich si myslia, že ich účty boli hacknuté, aj keď v Spotify niečo podobné vylúčili. Priznali ale, že zaznamenali „nezvyčajnú streamovaciu aktivitu.“ Údajne berú všetky umelé manipulácie interpretov veľmi vážne a problémom sa začali zaoberať. O tom, ako sa vlastne títo umelci stali tak populárnymi, nám ale už nepovedali.

zdroj: @FossilArcade / Twitter.com

Ľudia, ktorí stoja za týmito neznámymi interpretmi, si vďaka nim ale mohli celkom slušne zarobiť. Populárni speváci a skupiny majú nárok na licenčné poplatky, bohužiaľ kvôli komplexnosti nevieme presne povedať, koľko asi zarábajú za presný počet vypočutí. Podľa odborníka Marka Mulligana z Midia Research si ale napríklad len Bergenulo Five mohol za 60 tisíc vypočutí zarobiť od 440 do 530 eur. 

Nevieme, či mu Spotify nakoniec zaplatil. Faktom ale je, že krátko po tom, čo začali o tomto probléme médiá informovať, bolo väčšina pochybných umelcov z databázy odstránená.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio