MOBIL.sk MOBIL.sk

Čo znamená, ak smartfón spĺňa špecifikáciu odolnosti MIL-STD-810G?
zdroj: Sonim Technologies / YouTube

Čo znamená, ak smartfón spĺňa špecifikáciu odolnosti MIL-STD-810G?

V posledných rokoch sa akoby vrece roztrhlo so smartfónmi, ktoré majú certifikát IPXX (Ingress Protection). Jedná sa o rôzne kombinácie čísel naznačujúce odolnosť voči vniknutiu rôznych pevných a tekutých častíc. Lenže existuje aj iné označenie odolnosti, ktoré sa neobmedzuje iba na odolnosť voči prachu a vode. Reč je o MIL-STD-810. Čo znamená?

Určite ste si v ich špecifikáciách dnešných mobilov všimli označenia ako IP57 či IP68. Jedná sa o odolnosť smartfónov voči vode a prachu, ktorá je definovaná testami. V súčasnosti však v predaji nájdeme aj telefóny s označením MIL-STD-810G, ktoré existuje už desiatky rokov a doteraz sa používalo najmä pre armádne zariadenia.

Prvý štandard MIL-STD-810 (bez pridaného písmena) bol zadefinovaný ešte v roku 1962. Jednalo sa o vojenský štandard pre odolné zariadenia, ktoré boli používané vo veľmi nehostinných podmienkach. Pre rokmi ním boli vybavené len veľmi odolné notebooky a niekoľko veľmi špecifických mobilov, ktoré boli pogumované od hlavy až po päty, aby zniesli aj veľmi hrubé zaobchádzanie. Dnes sa zoznam s týmtito zariadeniami rozširuje aj smerom k bežným ľuďom.

Odolné smartfóny dnes už vôbec nemusia vyzerať takto / Wikimedia.org

V priebehu času bol tento vojenský štandard odolnosti aktualizovaný o písmená v abecednom poradí. V roku 1964 to bol certifikát odolnosti MIL-STD-810A, v roku 1967 MIL-STD-810B a v súčasnosti sa používa označenie MIL-STD-810G. Na rozdiel od certifikátov IPXX však táto skratka robí elektronické zariadenia odolné voči väčšiemu množstvu vplyvov, než je len prach a voda. Pokiaľ vlastníte zariadenie s označením MIL-STD-810G, je odolné voči:

  • vlhkosti a ľadu
  • pádom z výšky minimálne 1,2 metra
  • otrasom a vibráciám
  • vočí nízkemu tlaku vo veľkých nadmorských výškach
  • vysokým teplotám (55 stupňov Celzia)
  • nízkym teplotám (- 20 stupňov Celzia)
  • prudkej zmene teploty
  • voči hrdzi, plesniam či prostrediam s vysokou koncentráciou solí
  • vode a dažďu
  • prachu a piesku

IPXX certifikát je teda len nejakým čiastočným certifikátom, kým MIL-STD-810 berie odolnosť zariadení naozaj komplexne. Z dnešných smartfónov sú ním titulované smartfóny CAT S61, Sonim XP8, ale tiež zdanlivo obyčajné modely ako LG G7 ThinQ. Pokiaľ teda chcete naozaj to najlepšie zabezpečenie, určite zvážte kúpu zariadenia s týmto certifikátom. Pre všetkých ostatných, ktorým sa občas zariadenie dostane do s tyku s vodou postačí aj mobil s certifikátom IPXX.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio