MOBIL.sk MOBIL.sk

Po rokoch sú aplikácie pre Android stále horšie ako ich iOS alternatívy
zdroj:

Po rokoch sú aplikácie pre Android stále horšie ako ich iOS alternatívy

Napriek tomu, že smartfón s Androidom vlastní zhruba 80 % ľudí, aplikácie určené preň sa svojou kvalitou stále nevyrovnajú podstatne menej rozšírenému operačnému systému iOS od Apple.

Na svojom smartfóne máte pravdepodobne nainštalovaných niekoľko desiatok aplikácií. Či už sú určené na prácu alebo zábavu, jedná sa o súčasť smartfónov, pre ktoré ich označujeme smart "smart". A práve aplikácie sú živou vodou každej dnešnej platformy. Bez silnej podpory programátorov aplikácií žiadna z nich neprežije. Mohli sme to vidieť v prípade Windows Phone či Blackberry, ktoré doplatili práve na málo kvalitných aplikácií.

Android je od začiatku otvorenou open source platformou, kde aplikácie mohol programovať doslova každý. Tento systém ich teda vo svojom obchode obsahuje viac než konkurenčný iOS, väčšina z nich je na rozdiel od operačného systému iOS zadarmo alebo podstatne lacnejšia. Na naprogramovanie aplikácie pre Android totiž nepotrebuje žiadne špeciálne vybavenie, či povolenia od Google. Na ich testovanie postačí samotný smartfón, poprípade virtuálne testovacie zariadenie.

android vs apple.jpg
MOBIL.sk

Lenže je tu jedno hľadisko, v ktorom ťahá Android za kratší koniec už od začiatku a veľa sa toho za posledných 10 rokov nezmenilo. Aplikácie pre Android srále nie sú tak dobré ako tie pre iOS. Pokiaľ používate Instagram, Snapchat, Facebook a ďalšie milióny aplikácií, je veľkou pravdepodobnosťou, že nebudú vyzerať či fungovať tak dobre, ako tie na iOS. Aj nové funkcie sa často aplikáciám pridávajú najskôr vo verziách pre iOS (česť výnimkám samozrejme).

Tento stav má viacero dôvodov. Jedným z nich je, že pokiaľ programujete pre iOS používajúc funkcie Bluetooth alebo Wi-Fi, vidíte presne, ako sa budú jednotlivé zariadenia správať. S Androidom je to trochu komplikovanejšie. Tento operačný systém používa viac než 10 000 rôznych zariadení a aplikácie sa odlaďujú najmä na posledné modely, pričom sa dúfa, že na starších (a všetkých ostatných smartfónoch) budú tieto funkcie fungovať rovnako korektne.

Android je skrátka diverzifikovanejším operačným systémom s mnohými zariadeniami, typmi procesorov, pamäte RAM, s rôznymi rozlíšeniami displeja a pod. Ak si kúpite iPhone spred štyroch rokov a rovnako datovaný model s Androidom, zrejme najlepšie pochopíte o čom píšem. Žiaľ, v súčasnosti to nevyzerá na zmenu. Android by musel zvoliť iný prístup k výrobcom. Čiastočne túto situáciu rieši program Android One, kde majú zariadenia konfiguráciu, ktorá je testovaná pre čístý natívny Android. Tým pádom je na tom aj podpora aplikácií z dlhodobého hľadiska lepšie, no zrejme vždy sa budeme stretávať s tým, že niektoré aplikácie fungujú na iPhonoch lepšie.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio