MOBIL.sk MOBIL.sk

Na svete je prvý monolitický mobil bez konektorov, dier a tlačidiel
zdroj: Meizu Zero / Meizu

Na svete je prvý monolitický mobil bez konektorov, dier a tlačidiel

Práve sa pozeráte na prvý mobil na svete, ktorý neobsahuje tlačidlá ani nabíjací port. Vyrobila ho čínska spoločnosť Meizu.

Názov Meizu Zero sa zrejme navždy zapíše do mobilnej histórie. Ide totiž o úplne prvý monolitický smartfón, pri ktorom výrobca minimalizoval akékoľvek ovládacie či rozširujúce prvky na minimum. Nenájdete na ňom žiadne tlačidlá, žiadny konektor a nehľadajte ani žiadne výraznrejšie diery na jeho tele. Celé to vyzerá skvelo, no otázkou ostáva, nakoľko je takýto dizajn zariadenia praktický.

Meizu Zero / Meizu

Meizu Zero (Zero ako nulový počet otvorov) je smartfónom čínskeho výrobcu spotrebnej elektorniky Meizu, ktorý patrí v našich končinách k menej videným. Telo modelu Zero je tvorené z jedného kusu exkluzívnej keramiky. Unibody dizajn tak bude vyhovovať najmä ľuďom, ktorí majú radi čistý dizajn. Spoločnosť ho predstavila v Číne, no momentálne má status konceptu.

Meizu Zero / Meizu

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nápad odobrať niekoľko klasických prvkov z tela smartfónu bude mať vážny dopad na použiteľnosť. Firma Meizu sa však s absenciou týchto súčastí vysporiadala po svojom. Keďže smartfón neobsahuje nabíjací konektor, smartfón sa nabíja výhradne bezdrôtovo výkonným 18-wattovým bezdrôtovým nabíjaním, pričom bezdrôtová nabíjačka je súčasťou balenia.

Meizu Zero / Meizu

Tlačidlá hlasitosti a zamknutia/zapínania smartfónu síce nie sú hardvérové, ale na bokoch sa nachádzajú. Meizu zvolilo virtuálne tlačidlá reagujúce na tlak či dotyk, takže smartfón sa nimi ovláda poklopaním či stlačením, podobne ako napríklad slúchadlá Apple AirPods. Virtuálne tlačidlá majú aj vibračnú odozvu, takže ich používanie je vcelku prirodzené.

Meizu Zero / Meizu

Ani slot SIM karty na tele Meitu Zero nenájdete. Výrobca použil technológiu eSIM, ktorou je vlastne produkčná verzia smartfónu podmienená. V Číne totiž podpora eSIM nie je dostatočne rozširená, takže smartfón by neal kto používať. Pokiaľ sa situácia na tamojšom trhu zlepší, Meizu pouvažuje o predstavení produkčnej verzie mobilu.

Meizu Zero / Meizu

Vďaka týmto úpravám dostal Meizu Zero do vienka vodotesnosť s certifikáciou IP68. Výrobca o smartfóne hovorí, že vyzerá ako prírodný drahokam bez stôp umelého zásahu človeka. Meizu Zero je vyjadrením futuristického dizajnového trendu spoločnosti. Ostatné špecifikácie sú popísané stroho. Mobil má 6-palcový AMOLED displej bez rámčekov, čítačku odtlačkov prstov zabudovanú v displeji a technológiu rozpoznávania tváre, či Bluetooth 5.0.

Budeme Číne držať palce, aby sa trend eSIM kariet rozšíril čo najrýchlejšie. Svet by tak mal o jeden skvelo vyzerajúci mobil budúcnosti najviac. Nám sa rozhodne páči.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio