MOBIL.sk MOBIL.sk

Microsoft ukončí podporu pre Windows Phone, majiteľom Lumií odporúča vymeniť svoje zariadenia
zdroj: MOBIL.sk

Microsoft ukončí podporu pre Windows Phone, majiteľom Lumií odporúča vymeniť svoje zariadenia

Windows Phone je opäť mŕtvy a dá sa povedať, že tento operačný systém doslova umiera na etapy. Teraz sa však bude jednať o definitívnu "smrť" operačného systému.

Microsoft ohlásil, že 10. decembra 2019 prestane podporovať svoj operačný mobilný systém Windows 10 Mobile, čo bola posledná verzia mobilnej verzie systému od Microsoftu pre zariadenia Windows Phone. Po tomto dátume už nebudú vydané žiadne bezpečnostné aktualizácie a podobne.

Smartfóny s Windows 10 Mobile sa síce budú dať používať aj naďalej, ale tri mesiace po tomto dátume, t. j. 10. 3. 2020, prestanú fungovať aj služby tretích strán, takže funkcionalita týchto smartfónov bude značne obmedzená. Tieto dátumy sú však krajným scenárom pre smartfóny so systémom W10M verzie 1709. Podpora iných zariadení skončí už v júni tohto roka.

MOBIL.sk

Lumie a iné mobily s týmto systémom teda bude možné používať aj naďalej, ale budete musieť zabudnúť na moderné služby, aplikácie či sociálne siete. Budú sa dať využívať len základné systémové aplikácie ako hovory či sms-ky a podobne. Pokiaľ si takéto zariadenie predsalen chcete ponechať, pripravte sa na to, že bude do značnej miery nestabilné a môže sa častejšie reštartovať vďaka absencii aktualizácií.

Najparadoxnejšie je, že už aj sám Microsoft vyzýva ľudí hashtagom #switch, aby prešli na iné zariadenia s Androidom či iOS. Hoci tieto platformy boli kedysi jeho konkurenciou, dnes je už všetko inak. Microsoft rozšíril svoje služby na obidva tieto operačné systémy. Je mu teda jedno, ktorý z nich si zákazník vyberie, hlavne, že bude používať aplikácie od Microsoftu.

Je to škoda, pretože svet Windows Phone bol veľmi zaujímavou alternatívou pre súčasnú dvojku softvérových lídrov. Ja osobne som mal systém WP veľmi rád, hoci s verziou 10 sa stal trochu komplikovanejší a menej konzistentný. Ale o tom je život. Pokiaľ by sa boli v Microsofte aj rozhodli inak a systém živili ďalej, súčasnosť by pravdepodobne neprežil. Aj svetoví lídri dnes totiž majú problém inováciami zaujať zákazníkov, a to boli v oblasti vývoja softvéru pred Microsoftom značne popredu. Windows Phone nech odpočíva v pokoji.

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio