MOBIL.sk MOBIL.sk

Google si nemyslí, že súčasné čítačky odtlačkov prstov v displeji sú dostatočne bezpečné
zdroj: maxpixel.net

Google si nemyslí, že súčasné čítačky odtlačkov prstov v displeji sú dostatočne bezpečné

Doba, keď sme na zabezpečenie smartfónov používali heslá je dávno preč. Klasické čítačky odtlačkov prstov vo veľkej miere nahradilo rozpoznávanie tváre a najnovším trendom sú síce opať čítačky odtlačkov prstov, ale zabudované v displeji. Tie však podľa Googlu zrejme nie sú dostatočne bezpečné.

Rozpoznávanie tváre sa rozšírilo najmä po predstavení iPhonu X. Už menej známym faktom je, že riešenia na základe fotoaparátu, ktoré ponúka konkurencia, nie sú vždy tak bezpečné, ako pôvodné riešenie od Apple. Ten totiž k funkcii pridal infračervenú kamerku a projektor bodov, ktoré spolu vytvoria 3D mapu tváre, čo sa podarí prelomiť len zriedka.

Alternatívou sú optické čítačky odtlačkov prstov zabudované pod displej, no toto riešenie nie je podľa Google dostatočne bezpečné. Redaktor webu Android Police David Ruddock na svoj svojom twitterovom účte zverejnil informáciu, ktorú sa dozvedel na veľtrhu CES v Las Vegas. Google vraj prešetruje, či tieto čítačky odtlačkov prstov založené na optickom rozoznávaní spĺňajú požadovaný stupeň bezpečnosti pre elektronické platby. Podľa Google je totiž optická technológia ľahko oklamateľná.

Oveľa lepším riešením je vraj ultrazvuková technológia vyvinutá spoločnosťou Qualcomm. Tá prostredníctvom ultrazvuku vyrobí 3D otlačok prsta, čím sa stáva podstatne viac bezpečnou. Problémom je vysoká cena tejto technológie, takže ak ju v najbližšej dobe uvidíme v nejakom zariadení, pravdepodobne pôjde o nejakú vlajkovú loď. Do lacnejších modelov by bolo vhodnejšie po vzore Applu umiestňovať rozpoznávanie tváre založené na projekcii bodov.

Google tieto tvrdenia verejne neprezentoval. Jedná sa o "podpultovú" informáciu. Rovnako nie je isté, čo sa stane, pokiaľ Google vyhodnotí a potvrdí, že optické senzory odtlačkov prstov v displeji nie sú dostatočne bezpečné.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio