MOBIL.sk MOBIL.sk

Kde a kedy najvýhodnejšie kúpiť smartfón? Poradíme vám!
zdroj: pexels.com

Kde a kedy najvýhodnejšie kúpiť smartfón? Poradíme vám!

Väčšina ľudí podrobne nesleduje predstavovanie nových mobilov, rôzne zľavové akcie či podrobné cenové porovnania. Keď sa rozhodnú kúpiť si nový mobil, zbehnú do najbližšej predajne alebo sa pozrú do známeho eshopu a kúpia ho. Lenže pokiaľ sledujete vývoj cien dlhšiu dobu, prídete na isté súvisloti, ktoré vám pri kúpe nového smartfónu môžu ušetriť desiatky až stovky eur. Tu sú naše postrehy.

Doma alebo v zahraničí?

Konzervatívec a patriot by povedal doma. Ale viete, že nákupom v zahraničí môžete ušetriť desiatky eur? Zahraničné eshopy už dávno nie sú neprebádanými vodami. Ak si myslíte, že Čínania vyrábajú len nekvalitný tovar, je to omyl. Výrobcovia Xiaomi alebo Huawei sú toho dôkazom. Vďaka systému recenzií v eshopoch si môžete rýchlo prekontrolovať, či ide o spoľahlivého predajcu alebo nie. Pokiaľ narazíte na tovar, ktorý vám príde až podozrivo lacný, pozrite sa na skúsenosti používateľov. 20 názorov si dokáže pridať aj sám predajca, ale 5000 už ťažko. Pokiaľ sú pozítívne, kupujte. Peniaze budete posielať pravdepodobne cez paypal účet a keby vám náhodou nedošiel, otvoríte v eshope spor a paypal vám peniaze vráti.

Majte ale na pamäti niekoľko vecí. Ak kupujete smartfón v zahraničí, vždy si overte, či je určený pre európsky (globálny) trh a európske siete. V Amerike a v Číne totiž používajú rozdielny typ sietí a mohlo by sa vám stať, že by telefón u nás nefungoval. Tiež počítajte s CLOm a DPH, ktoré vám colný úrad naúčtuje. CLO sa vymeriava u zásielok nad 150 Eur a tvorí 3 % - 11 % z ceny tovaru. DPH je 20 % z ceny tovaru, ktorého hodnota je viac ako 22 Eur. Viac informácií si pozrite na www.inchina.sk.

U operátora, v predajni alebo v eshope?

Ak už sa rozhodnete kupovať mobil doma, zrejme si položíte túto zásadnú otázku. Odpoveď nie je až taká jednoznačná. Operátori dnes neponúkajú také vysoké dotácie na mobily ako kedysi. Môže sa stať, že si zoberiete drahší mobil s drahším paušálom a dotovaná cena bude na rovnakej úrovni ako plná suma zariadenia v nejakej predajni alebo eshope.

U operátorov sa oplatí kupovať najmä lacnejšie mobily s cenovkou pod 300 - 400 €. Môžete si však kúpiť aj drahší. Vyššiu cenu operátor vynahradí službami ako dotácia, postupné splácanie sumy za telefón, okamžitá výmena zariadenia pri poškodení, bezproblémová reklamácia v každej predajni alebo náhradný telefón, kým sa ten váš opravuje. Vyššie ceny sú práve za nadštandardné služby. Predajne ich už ponúkajú tiež, eshopov s takýmito službami je zatiaľ menej.

V malom alebo veľkom eshope?

Tu je situácia podobná ako v predošlom prípade. Veľké eshopy majú viac nadštandardných služieb, rýchlejšie lehoty dodania, možnosť si tovar poistiť alebo rozšíriť jeho záruku. Taktiež investujú viac do reklamy a toto všetko musí niekto zaplatiť. Zákazník. Naproti tomu, malé eshopy vám ponúknu nižšie ceny, ale zároveň máte menej možností dopravy (väčšinou platenej), menší výber splátkových spoločností a mnohokrát sú bez výdajného miesta, kde by ste si mohli tovar vyzdvihnúť.

V overenom alebo neoverenom eshope?

Je pravdou, že neoverené “no name” eshopy ponúknu asi najnižšiu cenu tovaru, ale tu by som už bol obozretný. Môže sa jednať o tovar určený pre iný trh, čo značí, že nemusíte dostať slovenský jazyk v menu, slovenský manuál a v prípade, že sa vám takto zakúpený mobil pokazí, je reklamácia veľmi neistý proces (ak s vami ešte vôbec niekto z eshopu bude ochotný komunikovať). Aj tu si pozrite rôzne porovnávače cien a recenzie zákazníkov k nim. Pokiaľ ich tam je málo a vy váhate, skúste do eshopu napísať, poprípade zavolať a zahrňte ich otázkami. Podctivý malý eshop bude ochotný sa s vami dohodnúť, pokiaľ si nie ste istý. V celom tomto rozhodovaní veľmi pomôžu online porovnávače cien, ktorých dnes máme hneď niekoľko.

Kedy ho kúpiť?

Kedysi boli ceny mobilov najlepšie na Vianoce, lenže doba sa mení. Obchodníci teraz zvyknú v období Vianoc ceny dokonca mierne zdvihnúť, aby na tom viac zarobili. Pokiaľ chcete nejaký novší smartfón, sledujte dátum jeho predstavenia a uvedenia na trh. Prvá plošná zľava z ceny nového smartfónu prichádza spravidla po 4 - 6 mesiacoch. Ak si nepotrpíte na najnovšie modely, máte ešte väčšiu šancu ušetriť.

Predajcovia a operátori sa totiž v čase uvedenia nových modelov snažia vypredať tie minuloročné, ktoré sú ale stále dostatočne výkonné, ale zlacnené aj o 100 až 200 €. Takéto obdobia sú po najmä po svetových veľtrhoch, na ktorých sa nové mobily predstavujú. Apríl - máj a október - november, to sú obdobia s dobrými cenami. Schválne si pozrite ceny iPhonov súčasnej generácie v eshope operátora v čase, keď naskladní tú novú.

Nesmieme zabudnúť ani na rôzne akcie. Black friday, Back to school, povianočné výpredaje alebo jarné vyskladňovanie tovaru, to sú pojmy, ktoré dokážu zakrútiť s cenovkami tiež, najmä na rok a viac starých modeloch. Konečné rozhodnutie o tom, kde, kedy a ako nakúpite, je už však na vás. 

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio