MOBIL.sk MOBIL.sk

Asistentka Siri zachránila život muža. Bol uprostred púšte v prevrátenom aute a nemohol sa hýbať
zdroj: maxpixel.net, apple.com (ilustračná foto)

Asistentka Siri zachránila život muža. Bol uprostred púšte v prevrátenom aute a nemohol sa hýbať

Smartfóny a smart príslušenstvo už dávno nie je len o komunikácií a zjednodušovaní našich životov. Objavuje sa stále viac prípadov toho, že zachraňe životy.

V tejto oblasti sa najviac angažuje práve spoločnosť Apple. Hodinky Apple Watch dokážu detekovať pád svojho majiteľa či upozorniť na zvýšenú tepovú frekvenciu a predísť tak infarktu.Ďalší prípad, kedy produkty Apple zachraňovali, sa objavil v americkom štáte Nevada. Tentoraz ale zachraňovala hlasová asistentka od Apple Siri. 

Nate Felix šoféroval 7. decembra svoj Jeep po Nevadskej púšti. Nezvládol ale riadenie a havaroval v aute, ktoré sa prevrátilo na strechu. Snažil sa opustiť auto a vyhľadať pomoc, ale pri nehode si zlomil dva obratle, čo okrem veľkých bolestí spôsobilo aj 80% paralýzu tela. Kvôli nej sa nevedel hýbať a uprostred púšte nebol nikto, kto by mu mohol pomôcť.

V Nevadskej púšti klesajú v zime teploty veľmi nízko | zdroj: Ken Lund / wikipedia.org

Ďalším problémom, okrem zranenia, bolo mrazivé počasie. To je typické pre Nevadskú púšť počas nocí v zime. Bez rýchlej pomoci by skôr či neskôr umrzol. Zranený muž nevedel, kde má svoj iPhone, a tak sa rozhodol využiť hlasovú asistentku Siri. Hlasovým povelom oslovil Siri a požiadal ju, aby vytočila linku tiesňového volania.

Na miesto prišli hasičské záchranné zložky, ktoré museli Felixa z auta vystrihnúť. Bol ihneď prevezený do nemocnice a po štyroch dňoch sa mohol vrátiť domov. Aj keď je momentálne odkázaný na vozík, za svoj život ďakuje technológií a hlasovej asistentke Siri. „Keby zostal vonku v chlade, mohlo ľahko dôjsť k podchladeniu,“ povedal kapitán hasičského záchranného zboru. V skutočnosti nemusel prežiť ani prvú noc.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio