MOBIL.sk MOBIL.sk

Pôvodný iPhone má už dvanásť rokov. Týmto ohúril svet!
zdroj: Apple

Pôvodný iPhone má už dvanásť rokov. Týmto ohúril svet!

Originálny iPhone, ktorý bol neskôr označovaný ako iPhone 2G, sa začal 29. júna 2007. Lenže svetu bol predstavený už 9. januára 2007. Legenda teda pred pár dňami oslávila svoje 12. narodeniny.

Pôvodný iPhone 2G predstavil Steve Jobs na konferencii Macworld a hoci už svet tušil, že Apple niečo také chystá, nikto nevedel, ako bude nový telefón od Apple vyzerať. Hviezdou spoločnosti bol v tom čase stále prehrávač iPod, ktorý zmenil hudobný priemysel a niečo podobné sa chystalo aj v oblasti mobilov.

Tesne pred predstavením si Steve Jobs robil srandu zo všetkých tých divokých predstáv dizajnérov, ako by mohol taký mobil vyzerať. Apple však nakoniec zvolil absolútny minimalizmus a predstavil dotykový mobil s (na tú dobu) obrovským 3,5 - palcovým TFT displejom a rozlíšením 320 x 480 pixelov. Telo bolo vyrobené z hliníka a iPhone sa veľmi dobre držal v ruke.

Mobil, ktorý zmenil všetko

Hoci komunikátory s veľkými dotykovými displejmi už v tom čase existovali, od iPhonu 2G boli diametrálne odlišné. Väčšinou používali rezistívnu dotykovú technológiu, kde bol displej krytý tenkou vrstvou plastu a reagoval len na väčší tlak. Naproti tomu pôsobila kapacitná technológia dotykového displeja pokrytého sklom u iPhonu ako z iného sveta. Displej reagoval aj na najjemnejší dotyk. Veľkou súčasťou toho celého bola aj technológia multi-touch, ktorá umožňovala používať gestá.

Steve Jobs predstavuje prvý iPhone. Išlo o vizionára, ktorý pri prednáškach vedel zabaviť publikum.

zdroj: mipodstuff / YouTube

Apple novým technológiám prispôsobil aj operačný systém (vtedy ešte) iPhone OS. Ten bol v dobách prvého iPhonu ešte v plienkach. Bol uzavretý a funkčne oklieštený oproti vtedy rozšíreným operačným systémom Symbian či Windows Mobile. Výhodou však bola jeho rýchlosť, ktorou je systém iOS od Apple povestný dodnes. Zo začiatku ste v ňom nemali dokonca ani App Store, ktorý prišiel až s aktualizáciou systému 2.0 a ponúkal len 500 aplikácií.

Na svoju dobu mal iba priemerné funkcie a komponenty

Z ďalších parametrov spomenieme 2 - megapixelový fotoaparát bez blesku, ktorý nepodporoval nahrávanie videa, 128 MB RAM, ARM procesor od Samsungu a novinky v podobe akcelerometra a proximity senzora. Práve proximity senzor (senzor priblíženia) bol pri predstavení ospevovaný ako ďalšia zázračná vec. Hoci dnes si už zrejme nikto ani neuvedomuje, že keď si smartfón priloží k uchu, displej mobilu sa vypne. iPhone 2G sa predával v kapacitách 4 GB, 8 GB a veľmi nároční používatelia si mohli zvoliť aj úložisko 16 GB.

AppleTie parametre nie sú nič moc, ale spoločnosť Apple nikdy nešla po číslach. Snažili sa vyrobiť produkty, po ktorých budú zákazníci túžiť a to sa im podarilo aj v prípade iPhonu. Prvého iPhonu sa celosvetovo predalo 1,39 milióna kusov. No hneď druhý iPhone v poradí (iPhone 3G) už presvedčil 11,36 milióna záujemcov. Napredávanejšou bola séria 6S/6S Plus, ktorej sa predalo 231,22 milióna kusov. Odvtedy sa predaje ustálili na mierne nižších hodnotách.

Má budúcnosť?

Za dvanásť rokov sme sa dočkali jedenástich generácií a pomaly sa posúvame k tej dvanástej. V poslednom období sa zdá, že Apple pri vylepšovaní iPhonu stráca dych, ale s týmto problémom sa stretávame aj u iných značiek. Koncept smartfónu, ktorý iPhone priniesol už jednoducho narazil na svoje limity. V súčasnej dobe sa vkladá veľká nádej do skladacích smartfónov a údajne sa s touto ideou pohráva aj Apple. Cupertinská poločnosť je však konervatívna, takže nepredpokladáme, že skladací iPhone predstaví medzi prvými, skôr naopak. Sme zvedaví, či práve táto cesta bude pre iPhony živou vodou.

Porovnanie prvých generácií iPhonu.

zdroj: Apple Explained / YouTube

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio