MOBIL.sk MOBIL.sk

Na svete je prvá SD karta s kapacitou 1 TB, ktorá ide do predaja!
zdroj: Lexar

Na svete je prvá SD karta s kapacitou 1 TB, ktorá ide do predaja!

Spoločnosť SanDisk pred dvoma rokmi ukázala funkčný prototyp SD karty s kapacitou 1 TB, no tento prototyp sa nikdy nedostal do predaja. Hoci je SanDisk popredným svetovým výrobcom pamätí a dátových úložísk, predbehla ho iná spoločnosť, ktorá svoju vysokokapacitnú pamäťovú kartu uvádza aj na trh.

Spoločnosť Lexar na veľtrhu CES v Las Vegas predstavila produkčnú verziu 1 TB SDXC karty, ktorá dostala svoju cenu a čoskoro pôjde do predaja. Ide o naozaj veľkú vec, pretože karty typu SD s takouto kapacitou boli dlho iba teóriou. Vývoj však pokročil a dlho očakávaná magická hranica 1 TB v SDXC karte je na svete.

"Takmer pred 15 rokmi Lexar predstavil 16 GB SD kartu," hovorí senior marketing manager Lexaru, Joey Lopez. "Dnes sme veľmi radi, že vám predstavujeme kapacitu 1 TB v rovnako kompaktnej podobe."

sd karta lexar 1 TB
Lexar

Karta síce nie je najrýchlejšia na trhu, ale rozhodne patrí k tým rýchlejším. Čítanie dát 95 MB za sekundu a zápis dát 70 MB za sekundu a spolu s ratingom V30 / U3 (UHS-I) ukazuje, že bude vhodná najmä na natáčanie 4K videa, ktoré sa v dnešnej dobe stáva pomaly štandardom a s kapacity SD karty si zvykne odhryznúť poriadny kus. S kartou Lexar Profesional 633x 1 TB však už 4K video nebude žiadnym problémom.

Spoločnosť Lexar si kartu cení na 499 dolárov a môžeme očakávať, že cena v eurách o niečo nižšia. Zrejme sa nestane prvou voľbou pre každého, pretože jej cena je naozaj vysoká. V porovnaní s SD kartami o kapacite 512 GB za ceny pod 200 eur ide o jasne nevýhodnú kúpu. 1 TB však bude určiní najmä profesionálom, ktorí sa živia natáčaním videí vo vysokom rozlíšení a ich hlavnou prioritou je výkon.

Predstavenie tohto produktu so sebou prináša aj sekundárne výhody. Už v dohľadnej dobe zrejme každá spoločnosť vyrábajúca SD karty predstaví produkt s podobnou kapacitou, čo zníži ceny všetkých kariet na trhu a profitovať z toho budú všetci.

Najnovšie z kategórie: Príslušenstvo (Mobily&Tablety)

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio