MOBIL.sk MOBIL.sk

Na niektorých smartfónoch sa Facebook vymazať nedá
zdroj: MOBIL.sk

Na niektorých smartfónoch sa Facebook vymazať nedá

Fotograf Nick Winke sa vo svojom rozhovore pre web Bloomberg posťažoval na tému nezmazateľného Facebooku. Facebook aplikácia sa z jeho smartfónu totiž nedala odinštalovať.

Nick Winke je fotograf, ktorý si v roku 2017 kúpil smartfón Samsung Galaxy S8. Mal na ňom predinštalovaných niekoľko aplikácií, medzi ktorými nechýbal ani Facebook. Nepripisoval tomu však žiadny význam, pretože Facebook používal na kontaktovanie svojich blízkych. Jedného dňa si však povedal, že s Facebookom končí a snažil sa ho odinštalovať. Na jeho veľké prekvapenie to ale nešlo.

Aplikácia Facebooku predinštalovaná na jeho smartfóne sa dala maximálne zakázať, nie však odstrániť. To znamená, že aj napriek tomu, že sa nezobrazovala, stále spočívala v jeho smartfóne. A dôvod? Nejde o žiadnu novinku, že Samsung a niekoľko ďalších výrobcov majú zmluvy s rôznymi spoločnosťami, ktorých aplikácie sú na nových zariadeniach predinštalované. Zmluva medzi tvorcom aplikácie a výrobcom mobilu vás jednoducho nenechá aplikáciu odinštalovať.

facebook-3362889_1920.jpg
pixabay.com

"Dokáže stále sledovať vaše informácie, vašu polohu alebo čokoľvek iného, ​​čo robíte? My spotrebitelia by sme mali určiť, čo chceme a čo nechceme v našich produktoch," dodáva Winke. Tento príbeh vyvolal vlnu nevôle a veľa otázok, ktoré boli spoločnosti Facebook položené. Hovorca sociálnej siete objasnil, že zakázaná aplikácia sa chová ako vymazaná. Nezbiera informácie, iba ostane v telefóne kvôli vššie spomenutej dohode.

zdroj: Jane Manchun Wong / Twitter

Lenže používatelia sociálnej sieti akosi neveria. Len nedávno totiž vysvitlo najavo, že Facebook zbiera informácie aj prostredníctvom aplikácií tretích strán, do ktorých sa prihlásite pomocou facebookuvého účtu. Nehovoriac o vlne škandálov, ktorými si Facebook prešiel minulý rok. Svetlo do celého problému vniesla aj analytička Jane Manchun Wong, ktorá vysvetľuje, že takto predinštalovaná aplikácia je prázdnou schránkou, ktorá nefunguje. Až v prípade, že na ňu používateľ klikne, sa mení na fungujúcu aplikáciu a podobne nefunkčnou sa stáva aj po zakázaní.

Sú tu dve strany tábra, ktoré majú pádne argumenty a pravdy sa zrejme nikdy nedopátrame. Hoci Facebook tvrdí, že ich predinštalovaná aplikácia je neškodná, časť používateľov bude už navždy reagovať podráždene na podobné témy, pretože Facebook ich niekoľkokrát sklamal. Aký je váš názor na túto tému?

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio