MOBIL.sk MOBIL.sk

Rozpoznávanie tváre týchto mobilov oklamete obyčajnou fotkou. Patrí sem aj váš smartfón?
zdroj: Pixabay

Rozpoznávanie tváre týchto mobilov oklamete obyčajnou fotkou. Patrí sem aj váš smartfón?

Pokiaľ ide bezpečnosť smartfónov, mala by byť na prvom mieste. Už dávno v nich totiž nenosíme iba kontakty a správy. Sú trezorom pre našu digitálnu identitu. Ukazuje sa však, že odomykanie mobilu tvárou nám v súčasnej forme nedokáže zabezpečiť ochranu, akú si naše osobné dáta zaslúžia.

Holandský server Consumentenbond sa rozhodol pre netradičný test. Vzal 110 smartfónov so zabezpečením prostredníctvom rozpoznávania tváre a snažil sa ich odomknúť fotografiou vo vysokom rozlíšení. Prišiel tak k nepríjemnému zisteniu, že až 42 z testovaných smartfónov vám odomkne mobil, pokiaľ vlastníte kvalitnú fotografiu majiteľa smartfónu.

Niektoré modely smartfón odomkli až po vypnutí prísnejšieho režimu rozpoznávanie tváre. Dobrou správou je, že väčšine zariadení obyčajná fotografia stále nestačí. 42 zlyhaní zo 110 je však stále vyššie číslo, než sa očakávalo. Nedostatkom tohto testu môže byť aj fakt, že do neho bolo zahrnutých iba niekoľko výrobcov ako Alcatel, Blackberry, Huawei, Lenovo, Nokia, Sony a Xiaomi.

faceid.jpg
apple.com

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že nedostatočná ochrana sa týka najmä lacnejších zariadení, ale medzi testovanými telefónmi bolo aj niekoľko vlajkových lodí, ktoré zlyhali. Medzi ne patrí napríklad HTC U11 Plus, Huawei P20 Pro či Xperia XZ2. Na druhej strane HTC U12 Plus, Honor 10, Alcatel 3V či Huawei Mate 20 Pro, OnePlus 5T, OnePlus 6 či vlajkové modely Samsungu z roku 2018 týmto testom prešli bez problémov a fotografiou sa oklamať nedali.

Ako je na tom váš mobil? Prinášame vám zoznam testovaných smartfónov. Niektoré modely boli v pôvodnom teste zahrnuté viackrát, pretože obsahovali európske aj americké verzie smartfónov. Do zoznamu sme teda zahrnuli iba verzie predávané u nás.

Pevne veríme, že ľady sa v tomto smere pohnú ďalej. Ako sme už spomínali v úvode, zabezpečenie smartfónov je veľmi dôležitým prvkom ochrany nášho súkromia. A keď už sa všetci výrobcovia po vzore Apple vrhli do funkcie rozpoznávania tváre, mali by k tomu pristupovať s rovnakým nasadením ako spoločnosť s nahryznutým jablkom v logu. Nájsť naoko rovnaké riešenie, ktoré však technicky nezodpovedá svojmu účelu, totiž môže poškodiť zákazníkov.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio