MOBIL.sk MOBIL.sk

12 MOBILOV, KTORÉ ZMENILI SVET! Pozrite sa s nami na telefóny, ktoré nám v minulosti priniesli zásadné funkcie a zmenili tak celý mobilný svet
zdroj: wikimedia.org

12 MOBILOV, KTORÉ ZMENILI SVET! Pozrite sa s nami na telefóny, ktoré nám v minulosti priniesli zásadné funkcie a zmenili tak celý mobilný svet

Vôbec prvý telefonát cez mobilný telefón sa uskutočnil 3. apríla 1973 medzi Martym Cooperom z Motoroly a Joelom S. Engelom z Bell Labs. O 10 rokov neskôr si to mohli vyskúšať aj bežní smrteľníci. A takto to šlo ďalej a ďalej, až dnes vlastní mobil skoro každý. Prinášame vám 12 telefónov, ktoré sa zaslúžili o to, ako dnešné smartfóny vyzerajú a čo všetko vedia.

Motorola DynaTAC (1983)

DynaTAC8000X
wikimedia.org

V roku 1983 šiel v Amerike do predaja prvý mobilný telefón všetkých čias. Vyrobila ho Motorola a jeho parametre neboli na dnešnú dobu nijako oslnivé. Vážil 1,13 kilogramu, na jedno nabitie zvládal telefón pracovať 8 hodín v pohotovostnom režime alebo 30 minút počas hovoru. A to sú v skratke zhruba všetky jeho funkcie. Motorola DynaTAC bola vybavená klasickými tlačidlami a displejom ako od kalkulačky. A to všetko za skromných 4000 dolárov. Už nikdy by sme sa nemali sťažovať na cenu, veľkosť, váhu, výdrž a funkcie našich smartfónov.

Motorola StarTac (1996)

wikimedia.org

O 10 rokov neskôr sa Motorole podaril ďalší husársky kúsok. StarTac bol prvý "véčkový" mobil. Je pravdou, že predtým tu bola ešte Motorola MicroTac, ale tá obsahovala len vyklápaciu časť bez akejkoľvek funkcie. Motorola StarTac obsahovala vo vrchnej časti slúchadlo. Bola výrazne ľahšia ako model DynaTAC, vážila len 87 gramov. Ponúkala výdrž batérie 4 hodiny a obsahovala aj pamäť pre kontakty. Konkrétne pre 99 kusov.

Nokia 9000 (1996)

flickr.com

Ešte pred koncom dvadsiateho storočia nokia stihla svetu dať niečo ako prvý smartfón. Nokia 9000 bol komunikátor, ktorý umožňoval ľuďom písať emaily a prezerať web na na mobile, kdekoľvek. Teda kdekoľvek, ste mali signál. Okrem toho šlo o prvý telefón s plnou qwerty klávesnicou. Tak, tak, Blackberry v tom čase za sebou ešte ťahalo dreveného káčera.

Nokia 3210 (1999)

zdroj: youtube.com

Aj predchodca bájnej Nokie 3310 bol inovatívny. Zabezpečil, že dnes nám z telefónov netrčia nevzhľadné antény. To sa udialo v roku 1999. Telefón mal nekonečnú výdrž batérie. Mohol vám vydržať týždeň alebo aj dva. Záviselo to len od toho, ako často ste hrali hada. Navyše sa na ňom dali meniť kryty a tiež klávesnica. Mohli ste si vybrať z milióna farieb a ďalšieho milióna materiálov. Proste nostalgia.

Sharp J-SH04 (2000)

wikimedia.org

Pro tomto telefóne sa vás nostalgia pravdepodobne nedotkne. Jedine, že by ste v roku 2000 bývali v Japonsku. Sharp J-SH04 bol totiž prvým telefónom so zabudovaným 0.1 Mpx fotoaparátom a predával sa iba v Japonsku. Farebný displej by ste na ňom ešte hľadali márne. Dôležité je dodať, že ešte pred ním tu bol Sanyo SCH-V200, ktorý tiež obsahoval zabudovaný fotoaparát, ale s fotkami ste nemohli nijako manipulovať. Jediná možnosť bola stiahnuť ich do počítača. Preto za prvý mobil s fotoaparátom tak, ako ich poznáme dnes, považujeme Sharp J-SH04

Motorola RAZR V3 (2004)

zdroj: youtube.com

Ďalší podarený kúsok od Motoroly. Nastolil vlnu, po ktorej sa v podstate vezieme doteraz. Funkciami nevynikal, ale bol tenký. A táto vlastnosť ho v spojitosti s luxusným kovovým dizajnom (a leptanou kovovou klávesnicou) vyniesla na vrchol žiadanosti. Vznikli aj rôzne šialené farebné variácie (ružová, zlatá D&G). Odvtedy sa z mobilov stali nielen osobní pomocníci, ale aj módne doplnky.


Nokia N90 (2005)

wikimedia.org

Nokia N90 bol jeden z troch smartfónov série Nseries predstavených v roku 2005. Tieto modely načrtli budúcnosť, v ktorej sa mobily a počítače začnú funkčne približovať a zlučovať. Model N91 ponúkal na tú dobu ohromný 4 GB veľký pevný disk a N90-ka bola akýmsi transformerom. Véčkový telefón, ktorý sa dal preskladať na handycam. 2 Mpx kamere sekundoval 3 x optický zoom, ktorý je aj dnes raritou. Aj keď boli tieto koncepty neohrabané, dali základ dnešným smartfónom, ktoré sa stali dokonalými komunikačnými a multimediálnymi spoločníkmi.

LG Prada (2006)

wikimedia.org

Aj keď je v názve tohto modelu značka Prada, jeho prvenstvom nie je nič, čo je s módou späté. LG Prada bol jednoducho prvým mobilom s kapacitným displejom. Na jeho ovládanie ste teda nepotrebovali stylus, stačili vaše prsty. Skutočná revolúcia ale prišla až s ďalším modelom.

Apple iPhone 3G (2007)

zdroj: youtube.com

Už som to v minulosti použil, ale bol to naozaj telefón, ktorý zmenil všetko. Apple v podstate ani nevynašiel v zásade nič nové, iba zdokonalil veci, ktoré už predtým existovali a dokázal priniesť telefón, ktorý oslovil masy. Odvtedy sa začali smartfóny dostávať na výslnie a značky, ktoré nestihli vystúpiť z vlaku tlačidlových telefónov sa postupne ocitli na dne.

T-Mobile G1 (2008)

flickr.com

Prvý telefón s Androidom. To bola prelomová vlastnosť T-Mobilu G1. Podobne ako iPhone, započal niečo, čo sa stalo absolútnym štandardom. Spoločnosť Google predstavila svoj systém založený na Linuxe, ktorý mal byť svojimi funkciami všetkým, po čom srdcia používateľov volali. A stal sa ním! Stabilných 85% svetového trhu dnes patrí práve operačnému systému Android.

Samsung Galaxy Note (2011)

flickr.com

Predposledným členom skupiny TOP 12 je Galaxy Note od Samsungu. Prišiel a vytvoril kategóriu smartfónov s obrovskými displejmi. Všetci sa Samsungu smiali, Apple nechcel pripustiť, že by tu bolo miesto pre tak veľké displeje. A mýlil sa. Ako bonus priniesol Note podporu stylusu a veľký tabletofón sa stal obľúbeným obľúbený najmä v pracovnej sfére a u ľudí s väčšími dlaňami.

Samsung Galaxy S8 (2017)

flickr.com

V minulosti sa všetci snažili svoje mobily zmenšovať a dnes sa, naopak, zväčšuje. Dnes sa všetci snažia napchať čo najväčší displej do čo najmenšieho tela. Výsledkom toho je posledná vlajková loď od Samsungu, ktorý minimalizoval rámčeky okolo displeja a telefón sa tak ovláda výhradne gestami a softvérovými tlačidlami, pretože na tie klasické alebo dotykové už neostalo miesto. V súčasnosti je toto trendom. Uvidíme, kam sa to celé bude uberať ďalej.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio