MOBIL.sk MOBIL.sk

Vieme, čo sa stane s profilmi na Facebooku či Instagrame po vašej smrti!
zdroj: wikimedia.org

Vieme, čo sa stane s profilmi na Facebooku či Instagrame po vašej smrti!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa stane s vaším facebookovým či instagramovým profilom v prípade, že by ste zomreli? Na prvý pohľad je to trochu morbídna téma, ale nás to vcelku zaujímalo, tak sme sa rozhodli trochu po tom pátrať. Toto sme zistili.

V dnešnej dobe má takmer každý profil na nejakej sociálnej sieti. Prostredníctvom Facebooku, Instagramu či Twitteru zdieľame svoje myšlienky, fotografie a kamarátstva. Lenže čím viac ľudí je na sociálnych sieťach tým častejšia je situácia, že niekto tento svet opustí, pričom jeho profil na sieti ostáva. Viete, čo sa s takýmtito profilmi po smrti človeka deje?

Podľa spravodajského portálu ABC je dnes z 1 miliardy používateľov na Facebooku až 30 miliónov mŕtvych a 8 tisíc používateľov Facebooku zomiera každý deň. Ostávajú tu po nich fotky, videá a spomienky, ktoré môžu často vyvolať vlnu emócií u pozostalých. Spoločnosť Facebook preto prišla s dvomi riešeniami. Po úmrtí blízkeho môžete jeho profil úplne vymazať alebo ho pretvoriť na spomienkový profil.

Social-Media-Facebook-Hand-3198088.jpg
maxpixel.net

Facebook už v roku 2015 zahrnul do svojej sociálnej siete možnosť zvoliť si "Poverený kontakt". Ide o osobu, ktorá bude po vašom úmrtí môcť spravovať váš profil. Pre voľbu poverenej osoby postačí ísť do nastavení Facebooku - Všeobecné - Spravovanie účtu. Tu vyberiete dotyčného a zvyšok informácií dostanete emailom. Poverená osoba po vašej smrti nebude môcť čítať vaše správy, ale bude môcť zmeniť vašu fotku či zálohovať vaše príspevky a fotografie.

V tejto sekcii je aj možnosť požiadať o kompletné vymazanie účtu po úmrtí alebo o deaktiváciu, ktorá je akousi miernejšou verziou vymazania. Pre potvrdenie úmrtia budú musieť rodinní príslušníci zaslať kópiu úmrtného listu. Podobné podmienky pri úmrtí má aj Instagram. Zvyšné služby ako Twitter, Pinterest či Google ponúkajú jedine vymazanie profilov. Urobiť tak môže rodinný príslušník, ktorý spoločnostiam opäť zašle kópiu úmrtného istu.

Ako vidíte, v priebehu rokov sa sociálne siete a služby pripravili už aj na prípady ľudských úmrtí. Už sa vám tak nestane, že vám bude sociálna sieť po úmrtí osoby navrhovať priateľstvo s ňou alebo vás vyzve, aby ste jej zablahožalali k narodeninám. My vám každopádne želáme dlhý a šťastný život, aby ste tieto veci nemuseli riešiť ešte veľmi dlho.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio